Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Янев и Коста Каракашян – българските младежки делегати към ООН

Образование, младежка заетост и повишаване на гражданската активност ще са основните приоритети, над които ще залегнат през активния си период.

Александър Янев и Коста Каракашян

Александър Янев и Коста Каракашян са новите български младежки делегати към ООН. Те спечелиха националния конкурс на програмата, създадена и координирана от дружеството за ООН в България и осъществена с подкрепата на Министерството на външните работи. Активният им мандат ще започне след Нова година, а сред основите приоритети, върху които възнамеряват да наблегнат, са повишаването на информираността и на гражданската активност. Всъщност насърчаването на активно гражданско участие е във фокуса на дейностите на ООН.

"Много се вълнувам за възможността чрез тази позиция като български младежки делегати да достигнем точно до младите хора и да им покажем, че имат силата да стартират инициативи, да заявяват гласа си и както да са съпричастни с организации и каузи, така и да знаят, че самите те имат властта да водят такива", каза в "Какво се случва" Коста Каракашян. Той подчерта, че една от важните задачи в предстоящия им активен мандат е да се срещнат с колкото се може повече младежи в страната и да им предоставят вдъхновението и средствата сами да стартират инициативите си. Двамата с Александър имат идеята преди всичко да им служат като ресурс и подкрепа в посока на едно по-добро бъдеще за всички.

Сегашните младежки делегати Виктория Савова и Цветелина Гарелова с новите Коста Каракашян и Александър Янев
"Ние сме встъпили в ролята си на младежки делегати към ООН от близо месец, като мандатът ни е 18 месеца. Всъщност първите шест от тях са пасивен мандат, в който основно се обучаваме и подпомагаме дейността на настоящите български младежки делегати. Спомагаме за техните събития, инициативи и програми. От началото на новата година за една пълна година ще сме в активен мандат, в който първо бихме искали да проведем национално допитваме към младите хора в България. Целта му би била да разберем основните проблеми и предизвикателства пред тях. На базата на резултатите от допитването бихме искали да изготвим план с основните три приоритета, които ще защитаваме. Към настоящия момент те са образование, младежка заетост и повишаването на гражданската активност в обществените дела", обясни Александър Янев. Въз основа на идентифицираните приоритети те ще разгърнат цялата си програма.

Двамата подчертават голямата връзка между образованието и достъпа до качествено образование за всички, която е сред целите за устойчиво развитие, поставена от ООН до 2030 година. Не по-малко важна е и връзката между достъпа до образование и заетостта при младите хора. Като български младежки делегати Коста Каракашян и Александър Янев искат да наблегнат също така на една образователна система, която дава възможност на творческия процес да навлезе в методиката на обучение, и да се обърне повече внимание на достъпа до култура и изкуства.

Другата голяма цел, която двамата си поставят, е да осъществят връзка и партньорство с другите младежки делегати и организации от неправителствения сектор, с които да спомогнат създаването на разнообразни образователни инициативи, които да поставят вдъхновението като водещ принцип. Според тях по този начин в края на мандата им младите хора могат да бъдат въоръжение с повече креативни способи за развитие. А една от водещите думи, над които възнамеряват да се фокусират, е общност. Създаването на малки общества, от които отделния човек да стане част и в които да открива съмишленици, подкрепа и разбиране.

На 12 август ООН ще отбележи Световния ден на младежта с множество инициативи в страната, част от които ще бъдат свързани с опазването на околната среда и въпроса за настъпващите климатични промени. Александър Янев и Коста Каракашян, разбира се, ще вземат участие. По какъв начин - ще разберете, ако следите страницата на Българските младежки делегати към ООН във Фейсбук.

А повече за честта, отговорността и възможностите да изпълняват тази длъжност, както и подробности за дейността им занапред – чуйте в звуковия файл.

Снимки - Дружество за ООН в България
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47