Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пропастта между нас и Бога

Снимка: vazdvijenie.bg

В 11-ата неделя след Петдесетница евангелско четиво е една притча, разказана от Христос, в която един господар опрощава дълга на своя слуга, а от своя страна слугата хвърля в тъмница свой длъжник за значително по-малка сума. Спасителят завършва притчата с думите: "Тъй и Моят Отец небесен ще стори с вас, ако всеки от вас не прости от сърце на брата си прегрешенията".

В този разказ се разкрива отношението на Бог към нас и отношенията помежду ни. Очевидно е, че в притчата Бог е представен като царя, а в немилостивия слуга може да се види всеки един от нас в една или друга подобна ситуация. Бог е готов да прости всеки наш грях, стига да се покаем за него и ние помежду си прощаваме много по-трудно. Защо? 

С всяка своя стъпка вместо да се приближаваме към Бога, ние като че ли с удоволствие създаваме пропаст между нас. Наистина по-лесно и по-приятно се върви по друма, в който няма ограничения, няма табута и всичко е позволено. Но докога? Знаем, че Божията милост е безпределна, но все пак не може непрестанно да злоупотребяваме с нея, тъй като в един момент ще ни достигне справедливото Божие наказание. За пропастта между нас и Бога и възможността тя да бъде преодоляна разговаряме с проф. Иван Желев, дългогодишен преподавател по Нов Завет.

Християнска поезия
Стихотворението "Старата икона" от Григор Угаров, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32

СУ предлага магистърска програма, сертифицирана от Международната агенция за атомна енергия

С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..

публикувано на 27.01.25 в 10:24