Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Под лупа: Как да избегнем туристическите хитрости по родното Черноморие?

| обновено на 22.08.23 в 10:32
Снимка: БГНЕС

В последно време се наблюдава нарастване на оплакванията, свързани с измами и нелоялни търговски практики в туристическия сектор по Черноморието. Гост в студиото на предаването "Нашият ден" беше Габриела Руменова, представител на платформата "Ние, потребителите". Тя сподели важна информация за защитата на потребителите и начини за предотвратяване на неблагоприятни ситуации при резервацията на настаняване.

Когато потребители правят резервации за настаняване, е от съществено значение да извършат допълнителни проверки преди това. Габриела Руменова изтъква важността на справката на сайта на Министерство на туризма, където се публикува регистър на всички категоризирани места за настаняване. Този регистър дава ясна представа за качеството на мястото за настаняване, като специфицира броя на звездите и вида на обекта. Това позволява на потребителите да направят информиран избор за услугите, които може да получат на дадено място.

Също така Габриела Руменова подчертава, че различните видове настаняване са обект на различни изисквания и стандарти според законодателството. Например, хотелите с различен брой звезди, семейните хотели, хижите и други обекти се задължават да предоставят определени условия на клиентите си.

“Едно е хотел три звезди, друго е семеен хотел. Има хижи и най-различни други обекти, в които можем да се настаним, но изискванията на законодателството по отношение на категоризацията и на условията, които те трябва да предоставят, са различни“, казва тя.

Габриела Руменова, представител на платформата

Един от най-често срещаните проблеми, с които потребителите се сблъскват, е “лошата хигиена на местата за настаняване“. В този случай потребителите трябва да се обърнат към Регионалните здравни инспекции (РЗИ), които отговарят за проверка на хигиенните стандарти. Ако има недостатъци в хигиената обаче, потребителите трябва първо да се оплачат на търговеца, от когото са закупили услугата, за да се опитат да намерят решение.

В случай че разминаванията с търговеца са сериозни и продължават, Габриела Руменова препоръчва обръщане към Комисията за защита на потребителите. Тя има правомощия да проведе проверки и да гарантира, че мястото за настаняване продължава да отговаря на обявените условията и стандартите, които е обявило.

В заключение, измамите и нелоялните търговски практики в туристическия сектор по Черноморието могат да бъдат предотвратени чрез информиран избор и внимателни проверки на мястото за настаняване. Платформата "Ние, потребителите" подкрепя и насърчава потребителите да бъдат внимателни и осведомени, за да избегнат нежелани неприятности по време на техния туристически опит.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БГНЕС, БНР 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40