Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Под лупа: Как да избегнем туристическите хитрости по родното Черноморие?

| обновено на 22.08.23 в 10:32
Снимка: БГНЕС

В последно време се наблюдава нарастване на оплакванията, свързани с измами и нелоялни търговски практики в туристическия сектор по Черноморието. Гост в студиото на предаването "Нашият ден" беше Габриела Руменова, представител на платформата "Ние, потребителите". Тя сподели важна информация за защитата на потребителите и начини за предотвратяване на неблагоприятни ситуации при резервацията на настаняване.

Когато потребители правят резервации за настаняване, е от съществено значение да извършат допълнителни проверки преди това. Габриела Руменова изтъква важността на справката на сайта на Министерство на туризма, където се публикува регистър на всички категоризирани места за настаняване. Този регистър дава ясна представа за качеството на мястото за настаняване, като специфицира броя на звездите и вида на обекта. Това позволява на потребителите да направят информиран избор за услугите, които може да получат на дадено място.

Също така Габриела Руменова подчертава, че различните видове настаняване са обект на различни изисквания и стандарти според законодателството. Например, хотелите с различен брой звезди, семейните хотели, хижите и други обекти се задължават да предоставят определени условия на клиентите си.

“Едно е хотел три звезди, друго е семеен хотел. Има хижи и най-различни други обекти, в които можем да се настаним, но изискванията на законодателството по отношение на категоризацията и на условията, които те трябва да предоставят, са различни“, казва тя.

Габриела Руменова, представител на платформата

Един от най-често срещаните проблеми, с които потребителите се сблъскват, е “лошата хигиена на местата за настаняване“. В този случай потребителите трябва да се обърнат към Регионалните здравни инспекции (РЗИ), които отговарят за проверка на хигиенните стандарти. Ако има недостатъци в хигиената обаче, потребителите трябва първо да се оплачат на търговеца, от когото са закупили услугата, за да се опитат да намерят решение.

В случай че разминаванията с търговеца са сериозни и продължават, Габриела Руменова препоръчва обръщане към Комисията за защита на потребителите. Тя има правомощия да проведе проверки и да гарантира, че мястото за настаняване продължава да отговаря на обявените условията и стандартите, които е обявило.

В заключение, измамите и нелоялните търговски практики в туристическия сектор по Черноморието могат да бъдат предотвратени чрез информиран избор и внимателни проверки на мястото за настаняване. Платформата "Ние, потребителите" подкрепя и насърчава потребителите да бъдат внимателни и осведомени, за да избегнат нежелани неприятности по време на техния туристически опит.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БГНЕС, БНР 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35