Какво видя и каква я впечатли и какво ще носи за дълго в сърцето си от Украйна пратеникът на БНР Николета Атанасова?
"Може би, ако се поставим на мястото на човек като мен, който влиза в Украйна за първи път, първото, което ще го шокира, е мащабът на Украйна. Тя е огромна. Много наблизо, означава между половин или един час", казва тя.
И допълва, че всичко е много чисто, много подредено. Направено с мисъл за това как хората да живеят добре. Самото общество се грижи за това да е чисто и да е подредено и красиво.
Тя отбеляза, че градовете и селата, в които са се водели най-тежките битки в началото на войната, са поправени. Улиците са преасфалтирани, хората са построили нови къщи, засадили са цветя в градините, но когато стане дума за това какво е преживяло населението, голяма част от тях с насълзени очи отказват да говорят. Украинците споделят, че не искат да преживеят отново ужаса дори и в спомените си.
В Гостонел журналистката се среща с три възрастни жени, които разказват как БТР-те са влизали в домовете им и как снайперисти са ги следели, когато са ходели из градината.
Когато руснаците са влезнали в града, първо са убили кмета. След това са започнали да стрелят всички мъже в краката, защото пред тях е била украинската армия и те са страхували, че украинците, които остават зад гърба им, могат да открият огън.
Една жена попитала руските войници колко време ще останат, отговорът е бил – "Докато дойдат "истинските зверове". След няколко дни са дошли хората на "Вагнер", които са започнали да правят зверствата в Буча и Ирпин.
"Впечатли ме начинът, по който украинците живеят в момента. Киев е огромен, космополитен град и там животът тече. Те се опитват да не пуснат войната буквално", посочва Николета Атанасова.
Навсякъде присъства високият дух. Животът трябва да продължи и няма украинец, който да не вярва, че войната ще бъде спечелена.
Журналистката е разговаряла със сътрудници в различни фирми, които са регистрирали фондации. Всеки служител отделя между 10 до 20% и по този начин подпомага армията. Това става по региони във Виница има няколко такива организации.
Армията има нужда от дронове и самолети, това е ясно за всички. Но войните в чисто духовен план имат нужда да не ги забравят.
"Тук няма семейство, което да няма близък на фронта“, пояснява тя.
Общественото радио на Украйна продължава да работи денонощно. В момента то дава сервизна информация, как хората да се справят с определени ситуации. И другото вълнуващо е, че гласовете на украинското обществено радиото достигат до местата, където се водят боеве.
"Има много човешки жертви. Като погледнеш гробищата, то се вижда – на гробовете на загиналите във войната има украинското знаме. И когато минаваш през всяко село, виждаш на електрическите стълбове са поставени портрети в рамки на загиналите“, казва още тя.и допълва, че за да разбереш Украйна, трябва да си тук. "Трябва да го усетиш да мине през теб. Ще донеса болка и усмивка в едно. Това са двете състояния, когато човек чужденец се движи тук."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Николета Атанасова
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg