Какво видя и каква я впечатли и какво ще носи за дълго в сърцето си от Украйна пратеникът на БНР Николета Атанасова?
"Може би, ако се поставим на мястото на човек като мен, който влиза в Украйна за първи път, първото, което ще го шокира, е мащабът на Украйна. Тя е огромна. Много наблизо, означава между половин или един час", казва тя.
И допълва, че всичко е много чисто, много подредено. Направено с мисъл за това как хората да живеят добре. Самото общество се грижи за това да е чисто и да е подредено и красиво.
Тя отбеляза, че градовете и селата, в които са се водели най-тежките битки в началото на войната, са поправени. Улиците са преасфалтирани, хората са построили нови къщи, засадили са цветя в градините, но когато стане дума за това какво е преживяло населението, голяма част от тях с насълзени очи отказват да говорят. Украинците споделят, че не искат да преживеят отново ужаса дори и в спомените си.
В Гостонел журналистката се среща с три възрастни жени, които разказват как БТР-те са влизали в домовете им и как снайперисти са ги следели, когато са ходели из градината.
Когато руснаците са влезнали в града, първо са убили кмета. След това са започнали да стрелят всички мъже в краката, защото пред тях е била украинската армия и те са страхували, че украинците, които остават зад гърба им, могат да открият огън.
Една жена попитала руските войници колко време ще останат, отговорът е бил – "Докато дойдат "истинските зверове". След няколко дни са дошли хората на "Вагнер", които са започнали да правят зверствата в Буча и Ирпин.
"Впечатли ме начинът, по който украинците живеят в момента. Киев е огромен, космополитен град и там животът тече. Те се опитват да не пуснат войната буквално", посочва Николета Атанасова.
Навсякъде присъства високият дух. Животът трябва да продължи и няма украинец, който да не вярва, че войната ще бъде спечелена.
Журналистката е разговаряла със сътрудници в различни фирми, които са регистрирали фондации. Всеки служител отделя между 10 до 20% и по този начин подпомага армията. Това става по региони във Виница има няколко такива организации.
Армията има нужда от дронове и самолети, това е ясно за всички. Но войните в чисто духовен план имат нужда да не ги забравят.
"Тук няма семейство, което да няма близък на фронта“, пояснява тя.
Общественото радио на Украйна продължава да работи денонощно. В момента то дава сервизна информация, как хората да се справят с определени ситуации. И другото вълнуващо е, че гласовете на украинското обществено радиото достигат до местата, където се водят боеве.
"Има много човешки жертви. Като погледнеш гробищата, то се вижда – на гробовете на загиналите във войната има украинското знаме. И когато минаваш през всяко село, виждаш на електрическите стълбове са поставени портрети в рамки на загиналите“, казва още тя.и допълва, че за да разбереш Украйна, трябва да си тук. "Трябва да го усетиш да мине през теб. Ще донеса болка и усмивка в едно. Това са двете състояния, когато човек чужденец се движи тук."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Николета Атанасова
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg