Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николета Атанасова:

Украйна на няколко скорости

9
Снимка: Николета Атанасова

Разговорът за Украйна никога не е прекъсвал. В ефира на "Нашият ден" журналистът Николета Атанасова разказва за въздушните тревоги, пропускателните пунктове и всекидневието на украинците, които вече са притъпили усещането за паника и приемат ракетните обстрели за неизбежна част от всяко денонощие. С украинците може да се говори за всичко, те имат невероятно чувство за хумор, дори често се самоиронизират, за да имат сили да приемат всекидневните изпитания, които руската агресия им налага.

"Първият град, който човек виждам в Украйна, е Чернивци. Интересна е границата, там не можеш да снимаш. Не можеш да записваш. Леките коли минават бързо, иначе има голяма опашка от ТИР-ове, – разказва Николета Атанасова. –

От там нататък влизаш в един друг свят. Някак се разбира, че влизаш в Украйна, не само по знамената, които се веят почти навсякъде.

Може би, това е лична емоция, когато влезеш в такава държава, в която се водят бойни действия, цялото ти тяло се пренастройва. Започваш хем да си в очакване, хем в едно безкрайно любопитство, – допълва тя. –

Половин час след преминаването на украинската граница се чува и първата въздушна тревога. Не разбираш какво се случва, защото по улиците не виждаш нищо, което да се е променило. Хората продължават да ходят по тротоарите, колите се движат, няма никаква паника, – подчертава Николета Атанасова. –

Всяка сутрин в 9 часа Украйна мълчи в продължение на една минута. Женски глас на запис съобщава, че започва минута мълчание за всички, които са пострадали или са загинали. Изброяват не само войниците на фронта. Но жените и децата, които по някакъв начин са пострадали от тази война."

Николета споделя, че дори и по време на тревогите, виждаш спокойствие. Няма никакви истерии по улиците. Много е силен контрастът, даже бих казала, че Украйна е на две, дори на три скорости. От една страна, е абсолютно спокойният живот, хора, които се радват на горещото лято, и контрастът на военните действия.

Уличните музиканти във Винница свирят патриотични песни. Един от тях споделя пред Николета Атанасова, че за него най-важната дума е мир. Ако може този мир да бъде облечен в повече изкуство. Ако може хората, които са от двете страни на тази война, по някакъв начин да срещнат изкуството.

Близо година и половина много украинци отказват да разговарят на руски език и има проблем с комуникацията с тях.

"Украинците не се оплакват от нищо. Те живеят живота си такъв, какъвто е. Всички работят и дават пари за фронта, но магазините са пълни. Всичко тук е много вкусно“, казва още Николета Атанасова.

Впечатлена е от любовта на украинците към мястото, в което живеят, и чувството за отговорност, че всеки трябва да се грижи за това място, за да бъде то такова, каквото е. Но украинците, чиито близки са на фронта, са много обрани в разказа си.

"Ако ме търсите по телефона на този украински номер, през който разговаряме в момента и той дава заето, операторът няма да ви каже, че линията е заета. А ще каже, "Моля, изчакайте, абонатът вероятно говори за победата“, пояснява в края на разговора Николета Атанасова.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Николета Атанасова
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Education+", или как да намерим своето професионално място в България?

А сега накъде?  Това е въпросът, който често си задават младите хора след завършване на университет. Точно за тях е платформата Education+. Тя е създадена от млади хора за млади хора и цели да се справи с младежката безработица. Тази иновативна платформа успя да впечатли журито на тазгодишното издание на “Академия за иновации”. В ефира на рубриката..

обновено на 02.07.24 в 12:45

Инж. Венцислав Славков: Спалните вагони са най-предпочитани, но местата са ограничени

В ефира на “Нашият ден” инж. Венцислав Славков , управител на "БДЖ – Пътнически превози" ЕАД, сподели информация за текущите инициативи и предстоящите подобрения в железопътния транспорт в България. Той разказа, че от вчера е започнал да работи извънреден сутрешен влак за Бургас , който спира на спирка "Искърско шосе",  за да осигури връзка с Летище..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36