Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясмина Иванова:

Как се възпитава отговорно отношение към природата?

Шест дни доброволци ще чистят Природен парк "Беласица"

Снимка: За Земята

Лятото като време за почивка и каузи. Можем ли да изчистим планините си от незаконните сметища? Как се възпитава отговорно отношение към природата? 

Доброволци и членове на екологичното сдружение "За Земята“ за пореден път ще чистят български планини от боклуци, оставени от туристи. Целта е не само да се почистят замърсените терени, но и да се отстранят нелегалните сметища, както и да се възпита отговорно отношение в обществото към отпадъците и планината.

"Много често тези сметища, които намираме, са от 60-те години на миналия век, защото намираме такъв тип отпадъци“, казва  Ясмина Иванова, активист от сдружение "За Земята“.

Тя допълва, че се е създала една култура на ходене в планината с по-отговорен начин. И липсата на замърсяване по пътеките ни показва, че все пак на хората им е неприятно, ходейки на планина, да виждат отпадъци. Има някаква култура на отговорен туризъм.

Поредното 26 доброволческо почистване на високопланински територии, организирано от екологичното сдружение, ще се проведе между 1 септември и 6 септември 2023 г. и ще бъде на територията на Природен парк "Беласица“.

Ясмина Иванова споделя, че сборният пункт е хижа "Лопово", където на 1 септември в 14.00 ч. ще се срещнат доброволци и организатори. Това е мястото, предназначено за палатков лагер на участниците.

Тази година са се записали близо 50 души, като 50% от тях за първи път се включват в подобна инициатива.

На 4 септември 2023 г. е бъде направен преход към хижа "Конгур", като там са предвидени лъчове за почистване в района.

Инициативата "Боклукът в раницата“ започва още през 1999 година. Оттогава са събрани и премахнати от националните и природните паркове на България над 130 тона отпадъци. 

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40