Лятото като време за почивка и каузи. Можем ли да изчистим планините си от незаконните сметища? Как се възпитава отговорно отношение към природата?
Доброволци и членове на екологичното сдружение "За Земята“ за пореден път ще чистят български планини от боклуци, оставени от туристи. Целта е не само да се почистят замърсените терени, но и да се отстранят нелегалните сметища, както и да се възпита отговорно отношение в обществото към отпадъците и планината.
"Много често тези сметища, които намираме, са от 60-те години на миналия век, защото намираме такъв тип отпадъци“, казва Ясмина Иванова, активист от сдружение "За Земята“.
Тя допълва, че се е създала една култура на ходене в планината с по-отговорен начин. И липсата на замърсяване по пътеките ни показва, че все пак на хората им е неприятно, ходейки на планина, да виждат отпадъци. Има някаква култура на отговорен туризъм.
Поредното 26 доброволческо почистване на високопланински територии, организирано от екологичното сдружение, ще се проведе между 1 септември и 6 септември 2023 г. и ще бъде на територията на Природен парк "Беласица“.
Ясмина Иванова споделя, че сборният пункт е хижа "Лопово", където на 1 септември в 14.00 ч. ще се срещнат доброволци и организатори. Това е мястото, предназначено за палатков лагер на участниците.
Тази година са се записали близо 50 души, като 50% от тях за първи път се включват в подобна инициатива.
На 4 септември 2023 г. е бъде направен преход към хижа "Конгур", като там са предвидени лъчове за почистване в района.
Инициативата "Боклукът в раницата“ започва още през 1999 година. Оттогава са събрани и премахнати от националните и природните паркове на България над 130 тона отпадъци.
Чуйте повече в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg