С огромно съчувствие към всички, за които ужасът на насилието и незачитането на личната неприкосновеност и достойнство е преживявана действителност, а не повод за самоизтъкване, медийна или политическа реклама, в предаването "За думите" задаваме въпроса дали онази култура, морал и естетика, които синтезира и излъчва така наречената "чалга", са сред причините или поне един от спомагащите фактори агресията да се легитимира като част от всекидневието и естествените човешки взаимоотношения.
Едва ли е случайно, че в социалните мрежи различни хора свързаха бруталния случай с обезобразеното момиче от Стара Загора с текстове на популярни чалга хитове. Текстове и ритми, вулгарно поведение и визия от десетилетия облъчват децата и младежите без филтъра на критиката или ограничението от страна на държавни институции и политически авторитети. Напротив, с оправданието, че това било изкуството на народа, мнозина се възползваха от лесната популярност на жанра и дадоха знак на зрителите, слушателите и избирателите, че това, което чуват и виждат, е нормално, естествено и душеотпускащо.
Има ли дял чалга културата и най-вече словесните ѝ творения в деградацията на личността, издигането на пошлостта и бруталността до модел за поведение – чуйте в звуковия файл какво мисли Йоана Мирчева, писателка, сценаристка, авторка на текстове за песни и др.
Чуйте повече от звуковия файл.
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg