Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Артефир" директно от "Аполония", Созопол

Стефан Цанев и неговата "Небесна гледна точка", с която иска да ядоса читателите

Поетът, който се съпротивлява и обявява смъртта за скучна, е гост на "Аполония" 2023

4
Снимка: БТА

"Нищо друго не искам, освен читателите да се стреснат и да се замислят… Поне да ги ядосам", определя целта на новата си поетична книга Стефан Цанев. Той представи "Небесна гледна точка" във втория ден от 39-ите Празници изкуствата в Созопол, с което се постави началото на литературната "Аполония".

Най-старото стихотворение в книгата е от 1980 година. Повечето обаче са писани в ХХI век. Разделена на четири части, "Небесна гледна точка" донякъде разглежда какво ще се случи в настоящата епоха. Разбира се, сценарият е възможен според призмата на поета. Със стихосбирката си той иска да провокира читателите да размишляват над смъртта. В нея иде реч именно за това - за смъртта и живота, за божественото и човешкото. Тя е дълбоко философска.


И все пак Стефан Цанев съветва читателите да не четат тази книга, ако в действителност искат да ядат весели лъжи. Защото когато човек трупа знание, той трупа печал, смята поетът.


Светът набира главоломна скорост, но не се знае някъде върви. По негови думи голямата опасност на ХХI век е, че великите открития на това време могат да послужат за лоши цели. А мнозинството от хора, които се възползват от тях, не се интересуват от посоката, към която могат да бъдат насочени.

"Аз съм човек на ХХ век и в този XXI век се чувствам като гост", казва Цанев. Страхува се обаче, че в днешните поколения може да не срещне разбиране, а един поет пише само ако се надява, че ще го разберат. И четат. Въпреки това Стефан Цанев знае, че не бива да се държи като невъзпитан гостенин на тази планета.


В книгата му всъщност става дума за нещо много просто - "гледането на небето нощем". Цанев подтиква читателя да се запита какво съотношение имат нашите действия и мечти с този свят над нас. Самият той се ориентира по небето много по-добре, отколкото по земята.

От гледната му точка за XX век на човек му става ясно, че е трудно да се научи да гледа на живота отгоре, но ако го направи - ще открие неща, за които дори не е подозирал, че съществуват. Със стиховете си Цанев казва, че не бива да забиваме нос в бита, защото той убива мечтите. А е и ужасно да се живее примитивно. Особено в България.


На представянето на "Небесна гледна точка" в рамките на 39-ата "Аполония” Владо Пенев изненада публиката, като прочете няколко от стихотворенията в книгата. Всъщност той е актьорът, с когото Стефан Цанев се идентифицира. Признава, че напоследък, когато пише стихове, си представя как именно Пенев ще ги каже.




Развълнуван от прочита, поетът сподели с публиката, че животът му е минал сред актьори. За него те са друга категория хора и той им е благодарен, защото действително се го направили щастлив.

Снимки - БТА, "Аполония"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

публикувано на 17.12.24 в 17:15
Снимката е илюстративна

Важно за пътниците

В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак.  За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...

публикувано на 17.12.24 в 16:05
Никола Петков

Режисьорът Никола Петков на 90 години

"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..

публикувано на 17.12.24 в 16:03

Връчват наградите "Георги Черняков"

Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..

публикувано на 17.12.24 в 15:45