Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще замени ли изкуствен интелект реалните актьори и реално написани сценарии

Георги Караманев
Снимка: личен архив

Вече повече от 100 дни продължава стачката на 160 хиляди актьори и сценаристи в Холивуд. Все още не се знае дали протестът няма да засегне и големи издания като Кинофестивала във Венеция. Режисьорът и председател на журито Деймън Шазел споделя, че се надява на благоприятен изход от стачката. По своята структура това, от което се ражда недоволството на актьори и сценаристи по отношение на новите технологии е свързано именно с работата на генеративен изкуствен интелект в рамките на студията, който генерира сценарии и холограмни актьори. Журналистът и програмист Георги Караманев в своята статия "Холивуд vs. изкуствения интелект" в авторския проект "Дигитални истории" отбелязва, че вече има сериал генериран изцяло от изкуствен интелект. Името му е "Nothing forever". Излъчва се 24 часа в денонощието в реално време, споделя журналистът, програмист и писател Георги Караманев:

"Всички очаквахме, че този тип технологии ще дойдат, за да ни заменят само в рутинни дейности, които не се свързват с креативност, изкуство. Ето че се събудихме изненади какви неща могат да създават алгоритмите? – Почти няма професия, която няма да бъде засегната. Голямата част от протеста е свързана с финансово договаряне на условията. Най-засегнати от промените са второстепенните актьори, участници в масовки, защото според новия предложен договор от продуцентите, те могат да бъдат заснети веднъж и оттам нататък техния образ да се добавя дигитално. Това доста улеснява заснемане и създаване на един филм."

Оказва се, че подобни случаи вече има отбелязва Георги Караманев в своята статия "Холивуд vs. изкуствения интелект" в проекта "Дигитални истории". Казусът е свързан със сериала "Наследство", където актьорът Браян Кокс споделя на един от протестите как му показали видео със сцени, които никога не е играл, а са изглеждали толкова истински: "Изкуственият интелект Браян Кокс дори имитираше животни. Никога през живота си не съм се превъплъщавал в животно", твърди актьорът.

"Тази тема вече блокира филми с милиардни бюджети и дългоочаквани продукции. Интересна е голямата картина. Подобни казуси ще виждаме във все повече професии. И в журналистиката. Въпросът е трябва ли да спираме алгоритмите? Тъй като вече се убедихме, че са доста добри в много сфери. Не сме подготвени за управлението на изкуствен интелект, още се учим, в ръцете си имаме едно оръжие, още не знаем, ако един изкуствен интелект е "сценарист", къде да му сложим границите точно. Ще става все по-ценна ролята на хората на входа и на изхода на тези процеси."

Твърди се, че и други награди ще претърпят своето отлагане, заради стачката в Холивуд – очаква се награда "Еми" за тв продукция да бъде пренасочена за онлайн излъчване през януари догодина.

Повече чуйте в разговора с Георги Караманев.


Снимка: личен архив
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30