Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стачката в Холивуд през погледа на кинокритика Деян Статулов

Снимка: БГНЕС

Продължава стачката на актьорите в Холивуд, която спря производството на филмови и телевизионни предавания в най-големият център на американската киноиндустрия. Недоволството на актьори и сценаристи е свързано с липсата на гарантиране правата на актьорите с навлизането на новите технологии и намеренията за използването на изкуствен интелект за генериране на сценарий и герои от различните кино студия. Групата, която представлява студията и стриймърите – Алиансът на филмовите и телевизионните продуценти (АМРТР), представи предложението си на 11-и август, като обясни как гледа на генеративните инструменти на изкуствения интелект като ChatGPT – бот, който може да генерира логически линии и идеи за сюжети за секунди. Алиансът подчерта, че използването на инструментите от сценаристите няма да саботира авторите, заплаха за авторските права и за сериозното кино, не би могло да има по мнението на кинокритика Деян Статулов:

Деян Статулов
"Това е един процес на развитие на технологията, който ще мине и ще отшуми. Аз мисля, че хората на изкуството няма да останат без професията си, заради изкуствен интелект. Казусът е доста сложен за всички творци. За първи път се сблъскваме с такава тема. Дори футуристите и специалистите не знаят докато може да се доведат нещата. В крайна сметка нещата се свеждат до идеята за Франкенщайн и до това как чудовището се изправя срещу своя създател, за това как може да се създадат граници от нас хората и дали въобще може да ги контролираме тези граници. Мисля, че най- засегнати от казуса са телевизионните сериали. Защото изкуственият интелект може да генерира сюжети, спрямо това което се подава от продуцента. Обаче за кино, няма как изкуствен интелект да замени сюжети на Тарковски, или да замени създаването на филм като "Опенхаймер", и актьорите не биха могли да бъдат заменени от генерирани от изкуствен интелект. Исканията на актьорите, които в момента стачкуват са свързани и с по- високо заплащане, по- добри условия за труд."

На среща на Алиансът с представители на компаниите "Дисни", "Нетфликс" и "Уорнър Брадърс" е предложено в договора да се забрани съдържанието, генерирано от изкуствен интелект, да се смята за литературен материал. По мнението на Деян Статулов стачката ще приключи съвсем скоро и ще бъдат договорени добри условия между протестиращите и компаниите.

Повече чуйте в разговора с кинокритика Деян Статулов.

Снимки: БГНЕС, Институт за изследване на изкуствата
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05