Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят ти памук да е!

Пътят и пътуващият човек в българската традиционна култура

Снимка: Pixabay

Мобилността, иначе казано възможността на хората да пътуват и да пребивават в различни точки на държавата, континента или света, е една от отличителните особености на съвременната епоха. И без да си припомняме знаменития пример с овчаря на Драгалевския манастир, който цял живот пасъл овцете си и гледал към София без нито веднъж да я посети, е достатъчно да се сетим собствените ни прабаби и прадядовци колко често и по какви поводи са пътували и за какви приключения по време на път са разказвали. Говорим за масовия случай, а иначе скиталци и пътешественици винаги е имало, а техните истории са се разказвали за удивление и поука на слушателите.

Така или иначе нещата много са се променили, за разлика от думите, които продължаваме да използваме също като хората далеч преди нас. Това не значи, че самите думи са останали недокоснати от времето. Само за сравнение, ако в старобългарския език думата „път“ се е употребявала с шест значения, в съвременния ни книжовен език те са поне осемнайсет. Затова пък повечето от наименованията за път, пътуване и пътник и много от колоритните изрази с тяхно участие са останали само в диалектите и литературата. Както обаче е установено, дори да не използваме тези езикови „вкаменелости“, не е трудно да се досетим какво означават и кога се употребяват, е, в повечето случаи…

Как са се наричали пътят, пътуването и пътуващият човек и с какви представи и вярвания са свързани многобройните изрази, свързани с пътя, част от които са живи и все още използваме разказва в предаването "За думите" доц. Марияна Витанова от Секцията по етнолингвистика на Института за български език.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06