Културата и литературата са важни съставни части от идентичността на всеки регион. Те не само задават тон и характер на мястото, но и могат да се превърнат в мощни инструменти за стимулиране на регионалното развитие. Филологът Силва Василева и преподавателят по история и теория на културата проф. Иван Kабаkов споделят своите мнения за ролята на културната индустрия и литературните коридори в ефира на "Нашият ден".
Силва Василева набляга върху важността на културната индустрия за регионалното развитие. Тя счита, че културата може да превърне туризма в устойчив фактор за определен регион. Това става възможно чрез създаване на туристически поток, насочен към изживявания и съдържащ елементи на културно наследство.
Василева подчертава също, че съвременната публика е много по-чувствителна и сензитивна към културните и литературни аспекти на мястото, което посещава. Това са хора, които се интересуват не само от физическите атракции, но и от това какво тяхно наследство е закодирано в региона.
Василева забелязва, че през 80-те години на миналия век започва нова фаза на туризма, в която се отделя повече внимание на културните и литературни аспекти. Това съвпада с растежа на интереса към четенето и културата като цяло.
Локалните посланици на културата
В предаването Василева подчертава и ролята на местните хора на културата като посланици на своя регион. "Те са тези, които могат да разкажат с любов и уважение за знаковите места от своя град или район", казва тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Културни конференции и демократизация на културата
Проф. Иван Kабаkов допълва този образ на регионалното развитие, като набляга на важността на културните конференции и демократизацията на културата. Конференциите според него се явяват като място, в което съмишлениците могат да обединят усилията си и да насочат региона към бъдеще и развитие. Според него демократизацията на културата със сигурност играе ключова роля, като насърчава гражданите да участват активно в културните и литературни събития и проекти.
В XXI век сме свидетели на качествени промени във възприятието за културната и творческа индустрия. Тя вече не е ограничена до големите градове и мегаполиси, а може да разцъфне и на регионално равнище. Технологичният напредък и интернет позволяват на хората да достигнат до нови аудитории и да споделят своето творчество с цял свят.
"Историята е разказ, но е важното как този разказ ще бъде преживян и преосмислен. Ние се намираме в XXI век и сме в качествено различна среда, това променя значението на идеята за културна и творческа индустрия, която би могла да получи развитие и на регионално равнище", казва проф. Кабаков.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg