Културата и литературата са важни съставни части от идентичността на всеки регион. Те не само задават тон и характер на мястото, но и могат да се превърнат в мощни инструменти за стимулиране на регионалното развитие. Филологът Силва Василева и преподавателят по история и теория на културата проф. Иван Kабаkов споделят своите мнения за ролята на културната индустрия и литературните коридори в ефира на "Нашият ден".
Силва Василева набляга върху важността на културната индустрия за регионалното развитие. Тя счита, че културата може да превърне туризма в устойчив фактор за определен регион. Това става възможно чрез създаване на туристически поток, насочен към изживявания и съдържащ елементи на културно наследство.
Василева подчертава също, че съвременната публика е много по-чувствителна и сензитивна към културните и литературни аспекти на мястото, което посещава. Това са хора, които се интересуват не само от физическите атракции, но и от това какво тяхно наследство е закодирано в региона.
Василева забелязва, че през 80-те години на миналия век започва нова фаза на туризма, в която се отделя повече внимание на културните и литературни аспекти. Това съвпада с растежа на интереса към четенето и културата като цяло.
Локалните посланици на културата
В предаването Василева подчертава и ролята на местните хора на културата като посланици на своя регион. "Те са тези, които могат да разкажат с любов и уважение за знаковите места от своя град или район", казва тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Културни конференции и демократизация на културата
Проф. Иван Kабаkов допълва този образ на регионалното развитие, като набляга на важността на културните конференции и демократизацията на културата. Конференциите според него се явяват като място, в което съмишлениците могат да обединят усилията си и да насочат региона към бъдеще и развитие. Според него демократизацията на културата със сигурност играе ключова роля, като насърчава гражданите да участват активно в културните и литературни събития и проекти.
В XXI век сме свидетели на качествени промени във възприятието за културната и творческа индустрия. Тя вече не е ограничена до големите градове и мегаполиси, а може да разцъфне и на регионално равнище. Технологичният напредък и интернет позволяват на хората да достигнат до нови аудитории и да споделят своето творчество с цял свят.
"Историята е разказ, но е важното как този разказ ще бъде преживян и преосмислен. Ние се намираме в XXI век и сме в качествено различна среда, това променя значението на идеята за културна и творческа индустрия, която би могла да получи развитие и на регионално равнище", казва проф. Кабаков.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Действително отговорността е огромна, защото всъщност изборът е кредит на доверие. Колегите очакват университетът да продължи да бъде лидер както в сферата на преподаването на висшето образование, така и в развитието на научните изследвания. И аз ще положа всички усилия да оправдая това доверие." Това казва в интервю за програма "Христо..
В последното издание на предаването "Нашият ден", беше представена една иновативна еко икономическа антикризисна програма, която се основава на идеите на професор по икономика - Божидар Попов. Тази програма получава подкрепа от Българска академия на науките (БАН), Селскостопанската академия и редица университети, неправителствени организации и..
От 5 до 10 декември 2023 г. Национален дворец на културата (НДК) в София ще бъде домакин на 50-ото издание на Софийския международен панаир на книгата. Този забележителен книжен форум, организиран от Асоциация "Българска книга", се превръща в най-мащабното и значимо събитие за литературната общност у нас. С близо 170 участващи издателства,..
Излезе книгата "Страници за Пазарджик и областта" от Ваня Николова. Авторката е историк по образование, но дълги години работи като репортер и главен редактор в радио "Фокус" - Пазарджик. Книгата представя авторски и сборни материали от проучвания и интервюта по различни теми, свързани с Пазарджик и общините в региона, подредени в 400 цветни..
Световните лидери се събраха в Дубай, за да участват в световната среща на върха по въпросите на климата, която обозначи началото на 28-ата конференция на ООН по изменението на климата (COP28). Този форум представлява важно събитие, на което се обсъждат мерки и стратегии за борба с изменението на климата и неговите отрицателни въздействия върху..
В град Добрич, благодарение на новосформираната младежка инициатива "CultureHUB", Световната седмица на предприемачеството беше отбелязана със специално..
Големите български певци и артисти Веселина Кацарова и Калуди Калудов са главни герои в първата част на "Неделния следобед" на 3 декември. В един от..
Литературната анкета у нас – с известните ѝ образци на Иван Шишманов с Иван Вазов и Михаил Арнаудов с Пейо Яворов – е важно познавателно пособие за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg