Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатите будители, епизод 1:

Балерината и художникът – сага за спасителя и музата

| Интервю
Русалия Кирова
Снимка: Личен архив - Русалия Кирова

За трета поредна година в ефира на програма "Христо Ботев" и Terra Култура стартира излъчването на поредицата "Непознатите будители".

В дните до 1 ноември 2023 година ще бъдат представени личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки изследователи.

Епизодите, които сътворяваме нямат предварителна уговорка. Всичко се случва в ефира ,защото ката го изисква времето.

Първият епизод е озглавен "Балерината и художникът – сага за спасителя и музата". За пловдивския художник Димитър Киров – ДиКиро, разказва спътницата му в живота Русалия Кирова.

"Този стар град Пловдив е невероятен. С годините се вижда, че хората от цял свят оценяват този град, като град на културата", казва тя.

И припомня думите съпруга си казани някога пред фрески журналисти, че той живее е един град където къщите са цветни, а не както обичайните апартаменти във Франция, които са сиви и мрачни.

"Домът ми е много близо до Античния театър, които от векове ме бие по петите с културата, която още тогава е била създадена в този град", това са думи на Димитър Киров.

Мария Мира Христова и Русалия Кирова (вдясно)

14 години след смъртта на своя съпруг Русалия Кирова продължава да живее в Пловдив, защо усеща, че част от това място. Тук е преминал животът ѝ, който е белязан от изобразителното изкуство и балета.

Димитър Киров е оставил монументална живопис, много пластики, мозайки, много фрески в стария град. Съдбата отрежда балерината да пази жив спомена за своя съпруг, като организира изложби.

"Аз съм длъжна всичко, което той е оставил, защото той е оставил невероятно изкуство", посочва тя.

Русалия Кирова е педагог и хореограф и тя е основател на балетните класове в Музикалното училище в Пловдив. Споделя, че сестра на майка ѝ е Донка Паприкова, известна като българската Майка Тереза, жена с много пламенно сърце. Тя е дала името на талантливата балерина. Чичо на баща ѝ е Владимир Димитров-Майстора, също огън човек и с голям талант. Баща ѝ е лекар, а майка ѝ преподава латински и френски. 

"Летете, продължавайте, не спирайте. От време на време кацайте, за да си почивате и продължавайте да хвърчите“, казва в заключение балетния педагог.

Целия разговор можете да учете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мемоарите на Ървин Ялом

" Моят път към себе си "  е озаглавил своите мемоари д-р Ървин Ялом, професор към Станфордския университет, световнопризнат учен, уважаван психотерапевт и известен автор. Дете на руски евреи имигранти, Ървин Ялом израства в беден квартал на Вашингтон. Решен да се измъкне от ограничаващата го среда, той насочва цялата си енергия в мечтата си да стане..

публикувано на 24.07.24 в 14:38
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50

"Стоманена трева" в парка Врана

От 25 до 28 юли парк-музей Врана ще бъде преобразен от огромната инсталация " Стоманена трева " , дело на френско артстудио, което я показва у нас по покана на Sofia lights.  "Ние правим колаборация с френските артисти – казва Ясен Гешев, един от създателите на Sofia Lights – някои стоманени треви са по-високи от двайсет метра, гледката е..

публикувано на 23.07.24 в 16:10