За трета поредна година в ефира на програма "Христо Ботев" и Terra Култура стартира излъчването на поредицата "Непознатите будители".
В дните до 1 ноември 2023 година ще бъдат представени личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки изследователи.
Епизодите, които сътворяваме нямат предварителна уговорка. Всичко се случва в ефира ,защото ката го изисква времето.
Първият епизод е озглавен "Балерината и художникът – сага за спасителя и музата". За пловдивския художник Димитър Киров – ДиКиро, разказва спътницата му в живота Русалия Кирова.
"Този стар град Пловдив е невероятен. С годините се вижда, че хората от цял свят оценяват този град, като град на културата", казва тя.
И припомня думите съпруга си казани някога пред фрески журналисти, че той живее е един град където къщите са цветни, а не както обичайните апартаменти във Франция, които са сиви и мрачни.
"Домът ми е много близо до Античния театър, които от векове ме бие по петите с културата, която още тогава е била създадена в този град", това са думи на Димитър Киров.
14 години след смъртта на своя съпруг Русалия Кирова продължава да живее в Пловдив, защо усеща, че част от това място. Тук е преминал животът ѝ, който е белязан от изобразителното изкуство и балета.
Димитър Киров е оставил монументална живопис, много пластики, мозайки, много фрески в стария град. Съдбата отрежда балерината да пази жив спомена за своя съпруг, като организира изложби.
"Аз съм длъжна всичко, което той е оставил, защото той е оставил невероятно изкуство", посочва тя.
Русалия Кирова е педагог и хореограф и тя е основател на балетните класове в Музикалното училище в Пловдив. Споделя, че сестра на майка ѝ е Донка Паприкова, известна като българската Майка Тереза, жена с много пламенно сърце. Тя е дала името на талантливата балерина. Чичо на баща ѝ е Владимир Димитров-Майстора, също огън човек и с голям талант. Баща ѝ е лекар, а майка ѝ преподава латински и френски.
"Летете, продължавайте, не спирайте. От време на време кацайте, за да си почивате и продължавайте да хвърчите“, казва в заключение балетния педагог.
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg