Броени дни остават до учебната 2023/2024 година. За предизвикателства, промените и всичко свързано със старта на учебния процес в ефира на "Нашият ден" коментира началникът на Регионалното управление по образование в град София - Ваня Кастрева.
"Всяка нова учебна година е нова възможност. Но тя е и ново предизвикателство, защото винаги започваме с трепета на първокласниците", казва тя.
В класните стаи в столицата ще влязат около 12 500 първокласници. Тази година те са с 300 повече
Това е важна година и за нашите бъдещи осмокласници, защото това е нов етап в тяхното развитие, както личностно, така и образователно. Те навлизат в нова образователна степен, в ново училище и срещат нови приятели. Годината е предизвикателна и за дванадесетокласниците. Последната година в училищното образование е важна, но в същото време важен старт за влизане в живота, посочва Кастрева.
Новата учебна година ще бъде белязана и от промени в Наредбата за оценяване на учениците, както и в Наредбата, която касае учебните програми. Усилията на Регионалното управление по образование в София са насочени към недопускане на преждевременно напускане на училищата от една страна и от друга да се създаде една позитивна среда, която да развие личностните качества и да надгради образователните постижения на всяко едно дете.
Дигиталната раница е наистина една възможност за която всички ние ценим като едно от добрите постижения, разработено благодарение на Оперативна програма наука и образование за интелигентен растеж. Тази платформа е един от инструментите на решаване на предизвикателствата в образователната система. Тя дава възможност за формирането и достъп до виртуални класни стаи когато е наложително да бъдат организирани, за да се случват в електронна среда, коментила още Ваня Кастрева.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg