Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театър "Отражение" с турне в България

Създаденият от българската общност в Канада театър ще представи на публиката спектаклите "Вавилонци" и "Не е за телефон"

Театър "Отражение" започна турне в страната, с което ще припомни на зрителите, че човек не бива да се взема прекалено на сериозно. Основаният през 2018 година от българската общност в Торонто, Канада, театър ще зарадва публиката с две различни в структурно отношение, но еднакво философски насочени комедии – "Вавилонци" по истории на Станислав Стратиев, режисирани от Росица Обрешкова, и моноспектакъла на Веселин Монев "Не е за телефон" с автор и режисьор Елин Рахнев.

Новият театрален сезон на "Отражение" беше открит на 17 септември в зала "Зора" в Сливен. След това, в рамките на седем дни, българската трупа от Торонто се качи на сцената на още няколко родни театъра – в София, Пловдив и Тополовград. Като на 21 септември и Народният театър ще посрещне "Отражение" на сцената "Апостол Карамитев", а билетите вече са разпродадени.


"В спектакъла "Вавилонци" има много хумор, сатира и абсурдни истории. Истории, които разказват за българина - практичния, построил музей на мотиката, но и за българина, който е голям философ", каза в "Артефир" актрисата от трупата на театър "Отражение" Мария Н. Ангелова. - "Виждаме българина, който иска да покаже, че е част от Европа, от света, (…) но в същото време виждаме и как все нещо не му достига, все нещо не му е наред. Даже и историята не му наред, и биографията не му е наред."

Мария Н. Ангелова смята, че всеки от нас носи вавилонското в себе си, но въпреки това трябва да го надскочи и да прояви разбиране към другия, към езика му и същността му. С този спектакъл, базиран на историите от сборника "Вавилонска хроника" на Стратиев, в чийто център е отношението към живота на Паскал и неговите съселяни от малко селце в Северозападна България, зрителят може да си припомним какво отношение трябва да има към живота и индивидуалния си път в него, а именно – да не се приема прекалено сериозно и да не спира да се смее на абсурдността и трудностите, които го спохождат.

Другата постановка, която театър "Отражение" ще представи на родна сцена – моноспектакълът на Веселин Монев "Не е за телефон", също засяга безграничността на човешката изобретателност в игрите му с истината. Тя служи като намигване за всеки, който е позабравил, че винаги, когато лъже другите, той преди всичко лъже себе си.

Веселин Монев ще играе "Не е за телефон" на камерна сцена в театър "Сълза и смях" и в рамките на театралния фестивал "Велко Кънев" в Тополовград.

Създаденият от българската ни общност в Торонто театър си поставя за задача да съхранява във времето българския език и традициите ни извън границите на страната. А Мария Н. Ангелова разказва за това колко по-лесно е да осъзнаеш стойността на всичко българско и особено на езика и културата ни, когато си далеч от родината и играеш на театралната сцена.

Чуйте я в звуковия файл.

Снимки - Народният театър, ФС на театър "Отражение"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07

В очакване на Китайската лунна нова година през 2025

Китайският културен център в София подготвя празнична програма в София и страната, с които ще отбележи Китайската лунна нова година. "Пролетният празник" е най-дългоочакваното събитие за китайските общности по целия свят и се отбелязва с пищни тържества и срещи с роднини и приятели. Българските любители на китайската традиционна култура ще..

публикувано на 09.01.25 в 08:10

Многоликият театър

Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година.  Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..

публикувано на 08.01.25 в 17:00
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..

публикувано на 08.01.25 в 15:23