Българската общност във Ванкувър, Канада, провежда от 21 до 24 септември фестивал на българските народни танци и шевици "Канатица" с участието на групи от цяла Северна Америка и Канада. Това е 10-ото издание на фестивала и съвпада с 20-годишнината от създаването във Ванкувър на група за български народни танци "Китка", както и с 30-годишнината от учредяването на българското училище там. Организатор е Българо-канадско дружество в Британска Колумбия, а основна цел е популяризиране на българския фолклор сред канадската и чуждестранните многокултурни местни аудитории, които да имат възможност да се насладят на българското фолклорно изкуство.
Първият ден на фестивала е посветен на българските шевици. За първи път в чужбина се организира подобна проява за популяризиране на българското везмо и неговото значение за фолклора. Специален гост е Диляна Курдова с представяне на книгата ѝ "Размисли върху българската женска носия". Пред по-широка аудитория, включваща и канадци, танцуващи български хора, посещаващи Копривщенския събор, тя ще говори за символиката на българските шевици.
Във втория ден на "Канатица" – 22-ри септември, по случай Деня на независимостта ще се извие голямо българско хоро с всички участници и гости на фестивала, ще има празничен концерт и премиерно излъчване на филма "20 години български танци във Ванкувър", разказващ за създаването, историята и духа на група "Китка". Същият ден в българската розова градина в престижния квартал "Бърнаби" ще има хоротека.
Чуйте интервюто от Ванкувър с Ваня Захариева - Алексиева – основен организатор на фестивала "Канатица" и преподавател в българското училище там "Св.св. Кирил и Методий".
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg