Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даскал и ловджия се раждаш, а не ставаш

4
Красимир Кирилов, Иван Милушев и Елизабет Младенова (от ляво надясно)
Снимка: Асен Масларски

Това твърдят домакините ни от СЛРД "Елен" в Кюстендил. И не можем да не им вярваме, защото са една от най-древните ловни организации и най-голямото по численост сдружение в страната. За тяхната 130-а годишнина предаваме от красивия им Дом на ловеца и риболовеца.

Председателят на Сдружението Иван Милушев за изненада на всички започва не с историята на дружеството, а с думи на любов към родния град. "Кюстендил е селище от 8000 години и от 2000 е град! Това е най-озелененият и чист град в България, чиито централни улици още навремето са проектирани от австрийски архитекти!“ 

Иван Милушев - председател на СЛРД Елен - Кюстендил

След което не без гордост казва: "Сдружението ни се създава през месец юни 1893 г. Тези 130 години ни нареждат сред най-старите обществени и природозащитни организации в Европа! А в България сме едно от най-старите – след това във Варна и в Пловдив. Освен това ние сме най-големи като численост. Членуващите в 34-те ловни дружини (32 ловно-рибарски и 2 рибарски) наброяват общо 2400 души. Територията, стопанисвана от СЛРД, попада върху територията на 3 държавни структури – 2 горски и едно ловно стопанство."

Финансистът на Сдружението Елизабет Младенова пък подчертава, че освен мъжете, имат и 63 ловджийки – 56 жени до 65 години и 7 над 65, които в скоро време биха могли да си направят собствен Дамски ловен клуб.

Тя разказва и за идеята за създаване и развитие на риболовно училище, за което са закупени вече учебници, а базата им ще бъде в намиращия се в близост до стрелковия комплекс на Сдружението язовир "Дренов дол". Разказва и за това как в бъдещия риболовен клуб ще членуват не само подрастващите, а и бивши състезатели по риболов. А председателят Иван Милушев не без носталгия се връща във времето, когато броят на организираните риболовци е бил 1200 души.

Много интересен събеседник е и Красимир Кирилов – член на УС на СЛРД "Елен" и председател на 15-а ловна дружинка в с. Коняво. Освен това той е и отговорник за подготовката на младите стрелци, както и треньор на отбора по спортна стрелба. Пък да не говорим за това, че е най-големият хищничар сред колегите си! Той се спря на проблемите с пернатия дивеч, запозна ни и с дейността на стрелбищния комплекс и заедно с останалите ни събеседници изрази задоволство от работата с РУ на МВР и Гранична полиция и ефективната им дейност в борбата с бракониерите.

В разговорите ни никой не пропусна и проблемите, като един от най-големите се оказа масовото присъствие на… сърни! "Ловците не искат разрешителни. Никой не иска да стреля по тях! – сподели Иван Милушев. – Имаме цели стада сърни, които хем пречат за отстрела на едрия дивеч, хем разсейват и ловните ни кучета!"

Но, както се казва – да ви имаме проблемите! В следващите 130 години ще ги решите. Сигурни сме!

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – Валери Горчаков, Асен Масларски

Чуйте предаването от звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08