Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Попов: Свръхексплоатацията на туристическите забележителности може да доведе до сериозни последствия

Защо Несебър може да отпадне от ЮНЕСКО?

| обновено на 27.09.23 в 12:42
Снимка: БГНЕС

Туризмът се разглежда като важна индустрия за множество държави, включително България, където той играе съществена икономическа роля. Интервю с Димитър Попов, член на Управителния съвет на Българската асоциация за алтернативен туризъм, предоставя инсайт в предизвикателствата, свързани със свръхексплоатацията на туристическите забележителности и как може да се насочи туризмът към устойчива практика.

Туризмът, според Попов, играе ключова роля в икономиката на България, въпреки разногласията относно точната му дял в брутния вътрешен продукт. Той подчертава, че за страната този сектор е от жизнено значение и има положителен туристически баланс. Туризмът допринася за увеличаване на икономическата активност и заетостта.

Според него свръхексплоатацията на туристическите забележителности може да доведе до сериозни последствия. Попов споменава потенциалния риск Несебър да бъде изваден от списъка с културно наследство на ЮНЕСКО. Той акцентира, че проблемът не е само в броя на посетителите, но и в начина, по който се управляват културните паметници и ценности.

Попов смята, че инвеститорите в туризма у нас имат склонност да изграждат нови хотели и комплекси, които могат да навредят на културното наследство. Той изтъква, че държавата чрез Министерството на туризма трябва да предприеме мерки за защита и запазване на историческите и културни стойности.

"Гръцкият хотелиер знае, че никой няма да построи хотел пред неговия и инвестирайки, има гарантирани приходи десетки години напред. Мерките трябва да бъдат предприети от държавата, разбира се, при нас има Министерство на туризма", казва той.

За постигане на устойчив туризъм Попов предлага преориентиране на туристическите групи. Той подчертава необходимостта от разнообразие в туристическите продукти, като освен морския туризъм, да се развиват и други видове туризъм като “пешеходния". Този подход може да разреди туристическия натиск и да спомогне за устойчивото развитие на регионите.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30