Туризмът се разглежда като важна индустрия за множество държави, включително България, където той играе съществена икономическа роля. Интервю с Димитър Попов, член на Управителния съвет на Българската асоциация за алтернативен туризъм, предоставя инсайт в предизвикателствата, свързани със свръхексплоатацията на туристическите забележителности и как може да се насочи туризмът към устойчива практика.
Туризмът, според Попов, играе ключова роля в икономиката на България, въпреки разногласията относно точната му дял в брутния вътрешен продукт. Той подчертава, че за страната този сектор е от жизнено значение и има положителен туристически баланс. Туризмът допринася за увеличаване на икономическата активност и заетостта.
Според него свръхексплоатацията на туристическите забележителности може да доведе до сериозни последствия. Попов споменава потенциалния риск Несебър да бъде изваден от списъка с културно наследство на ЮНЕСКО. Той акцентира, че проблемът не е само в броя на посетителите, но и в начина, по който се управляват културните паметници и ценности.
Попов смята, че инвеститорите в туризма у нас имат склонност да изграждат нови хотели и комплекси, които могат да навредят на културното наследство. Той изтъква, че държавата чрез Министерството на туризма трябва да предприеме мерки за защита и запазване на историческите и културни стойности.
"Гръцкият хотелиер знае, че никой няма да построи хотел пред неговия и инвестирайки, има гарантирани приходи десетки години напред. Мерките трябва да бъдат предприети от държавата, разбира се, при нас има Министерство на туризма", казва той.
За постигане на устойчив туризъм Попов предлага преориентиране на туристическите групи. Той подчертава необходимостта от разнообразие в туристическите продукти, като освен морския туризъм, да се развиват и други видове туризъм като “пешеходния". Този подход може да разреди туристическия натиск и да спомогне за устойчивото развитие на регионите.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg