На 29 септември всеки година се отбелязва Световният ден на сърцето, обявен през 1999 г. от Световната федерация на сърцето (WHF) и Световната здравна организация (WHO). Този ден има за цел да привлече вниманието на световната общественост към важните въпроси, свързани със сърдечно-съдовите заболявания, тяхната опасност и превенцията им.
Сърдечно-съдовите заболявания са една от най-сериозните и предотвратими причини за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. Всяка година те отнемат живота на над 18 млн. души по целия свят. Тази статистика не трябва да остави никого равнодушен, и точно поради тази причина Световният ден на сърцето се стреми да разпространи информация и осведоменост сред обществото.
В този контекст ви представияме историята на Мартин Настев, човекът, чиято съдба доказва важността на трансплантациите.
Мартин Настев преживява трансплантация на сърце през 2009 година. Оттогава той води "нормален" живот. Работи в сферата на информационните технологии и се наслаждава на всекидневието си.
В интервю за предаването "Нашият ден" Мартин споделя своя опит: "Трансплантиран съм със сърце през 2009 г. Оттогава водя доста нормален начин на живот. Работя в ИТ сферата. Бях на около 8-10 годишна възраст, когато си спомням, че често бях по болници за около две години. Когато отново ме повикаха в болница, не ми бяха казали защо, за мен беше нещо ново. На следващия ден се събудих с огромна лепенка в интензивното отделение. Всекидневието ми в момента е съвсем обичайно".
Историята на Мартин е жив пример за това как трансплантацията на сърце може да преобрази живота на човек и да му предостави втори шанс. Тя ни напомня за важността на дарението на органи.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg