На 29 септември всеки година се отбелязва Световният ден на сърцето, обявен през 1999 г. от Световната федерация на сърцето (WHF) и Световната здравна организация (WHO). Този ден има за цел да привлече вниманието на световната общественост към важните въпроси, свързани със сърдечно-съдовите заболявания, тяхната опасност и превенцията им.
Сърдечно-съдовите заболявания са една от най-сериозните и предотвратими причини за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. Всяка година те отнемат живота на над 18 млн. души по целия свят. Тази статистика не трябва да остави никого равнодушен, и точно поради тази причина Световният ден на сърцето се стреми да разпространи информация и осведоменост сред обществото.
В този контекст ви представияме историята на Мартин Настев, човекът, чиято съдба доказва важността на трансплантациите.
Мартин Настев преживява трансплантация на сърце през 2009 година. Оттогава той води "нормален" живот. Работи в сферата на информационните технологии и се наслаждава на всекидневието си.
В интервю за предаването "Нашият ден" Мартин споделя своя опит: "Трансплантиран съм със сърце през 2009 г. Оттогава водя доста нормален начин на живот. Работя в ИТ сферата. Бях на около 8-10 годишна възраст, когато си спомням, че често бях по болници за около две години. Когато отново ме повикаха в болница, не ми бяха казали защо, за мен беше нещо ново. На следващия ден се събудих с огромна лепенка в интензивното отделение. Всекидневието ми в момента е съвсем обичайно".
Историята на Мартин е жив пример за това как трансплантацията на сърце може да преобрази живота на човек и да му предостави втори шанс. Тя ни напомня за важността на дарението на органи.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg