На 29 септември всеки година се отбелязва Световният ден на сърцето, обявен през 1999 г. от Световната федерация на сърцето (WHF) и Световната здравна организация (WHO). Този ден има за цел да привлече вниманието на световната общественост към важните въпроси, свързани със сърдечно-съдовите заболявания, тяхната опасност и превенцията им.
Сърдечно-съдовите заболявания са една от най-сериозните и предотвратими причини за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. Всяка година те отнемат живота на над 18 млн. души по целия свят. Тази статистика не трябва да остави никого равнодушен, и точно поради тази причина Световният ден на сърцето се стреми да разпространи информация и осведоменост сред обществото.
В този контекст ви представияме историята на Мартин Настев, човекът, чиято съдба доказва важността на трансплантациите.
Мартин Настев преживява трансплантация на сърце през 2009 година. Оттогава той води "нормален" живот. Работи в сферата на информационните технологии и се наслаждава на всекидневието си.
В интервю за предаването "Нашият ден" Мартин споделя своя опит: "Трансплантиран съм със сърце през 2009 г. Оттогава водя доста нормален начин на живот. Работя в ИТ сферата. Бях на около 8-10 годишна възраст, когато си спомням, че често бях по болници за около две години. Когато отново ме повикаха в болница, не ми бяха казали защо, за мен беше нещо ново. На следващия ден се събудих с огромна лепенка в интензивното отделение. Всекидневието ми в момента е съвсем обичайно".
Историята на Мартин е жив пример за това как трансплантацията на сърце може да преобрази живота на човек и да му предостави втори шанс. Тя ни напомня за важността на дарението на органи.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg