Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моето семейство: Христо и Димо Петкови

Христо и Димо Петкови
Снимка: личен архив

Христо и Димо Петкови – двама братя, израснали в Габрово, във време, в което зимите били толкова снежни, че е било възможно да караш ски (или тогава не толкова популярния сноуборд) дори по улиците на града. Стара планина и нейните меки склонове също изкушавали младите момчета да яхват дъските във всеки удобен момент. Но сноуборд "дъски" не се намирали лесно, а за достъпна екипировка и дума не можело да става. 

Тогава решили, че трябва сами да внасят това, което е им е нужно, а защо не и да произвеждат част от нещата. Да произвеждат, но какво? Нещо малко? Нещо, което е в рамките на все пак ограничените им възможности? Защо пък не чорапи? Качествени, подсилени при стъпалото, весели, дизайнерски чорапи... 

Идеята, както и нейната реализация, се оказват дотолкова успешни, че въпросните чорапи се превръщат в първия източноевропейски бранд, намерил място в една от най-големите вериги за скейт и сноуборд екипировка в САЩ, както и в още 20 други държави, включително Япония.

Братята са запалени и по снимането на екстремни филми, а опитът в създаването на видеосъдържание им дава смелостта да опитат и да се справят с предизвителството да продуцират и заснемат пълнометражен документален филм. Той се казва "Първата обиколка" и е първият български филм за автомобилния спорт. Димо е режисьор и оператор, а Христо – продуцент на лентата, която ще се завърти по кината на 12 октомври. 

И понеже Христо и Димо обичат първите неща, филмът им проследява историята на първия български отбор, състезаващ се в престижната немска серия GT4. Воден от чист ентусиазъм и нестихваща страст към автомобилния спорт, екипът на Overdrive се учи в движение и преодолява предизвикателствата по пътя си с ограничени ресурси и минимален състезателен опит. 

Докато се случва това, двамата братя трупат опит и в голямото документално кино, а как става това и колко силна е връзката помежду им, чуйте в звуковия файл.

Снимки и видео – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05