"Вирджиния Улф" на Кукления театър от Бялисток (Полша) е носител на наградата за най-добър спектакъл GRANDPRIX в 13-ото издание на Международния кукленотеатрален фестивал за възрастни "Пиеро" в Стара Загора.
В конкурсната програма тази година участваха 15 спектакъла от 10 държави – България, Италия, Испания, Полша, Гърция, Норвегия, Чехия, Турция, Израел, Сърбия.
Най-добрите постижения в отделните категории бяха отличени от международно жури с председател театроведа д-р Ина Божидарова и членове Ката Чато (Унгария), Катарина Кокутар (Словения), Силва Бъчварова и Николай Иванов-ОМ.
Ето и останалите носители на награди:
Наградата за "Експериментални и нови форми" спечели чешката трупа от Прага за спектакъла "Изход".
Наградата за режисура беше присъдена на Джинтаре Редвилавичиуте, отново за спектакъла "Вирджиния Улф".
Сценографите на "Изход" Яна Нунчич, Матия Солце и Иржи Йелинек са носителите на наградата за сценография.
Наградата за музика е за Милен Апостолов за спектакъла "Полетът на къртицата" на Театрална компания Puppet'sLab.
Наградата за мъжка роля спечели Нейтън Купър от "37 клечки кибрит" на ОСАИК 36 Monkeys – копродукция на България, Германия и Люксембург.
Наградата за женска роля взе Мария Радованов за превъплъщението си в "Метаморфози" на Младежкия театър в Нови сад, Сърбия.
Наградата на младата театрална критика беше присъдена на Алек Чурчич от Театър Плюс, Испания.
Наградата за цялостен принос в развитието на кукленотеатралното изкуство в България тази година отиде при сценографите Силва Бъчварова и Васил Рокоманов.
В звуковия файл можете да чуете разговора с д-р Ина Божидарова, която коментира за "Артефир" наградите в тазгодишното издание на "Пиеро".
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg