Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програма за празника на ВВС – какво да очакваме?

| обновено на 12.10.23 в 08:06
Снимка: МО

На 16 октомври всеки година България отбелязва празника на авиацията и Военновъздушните сили (ВВС), посветен на славната история и постиженията на бойната авиация на страната. Този празник има особено значение за военнослужещите, ветераните и всички, които се интересуват от авиацията и националната сигурност на България.

Фондацията "Военновъздушни сили" играе важна роля в организирането на събития, които не само напомнят за значението на бойната авиация, но и подчертават традициите и духа на солидарност в тази област. Генерал Спас Спасов, председател на фондацията "Български военновъздушни сили", е сред организаторите на този знаков празник и споделя важни детайли за предстоящите събития.

По думите на ген. Спасов събитията по повод празника на авиацията и Военновъздушните сили не започват на 16 октомври. Те започнаха на 22 септември, в Деня на нашата независимост.

Част от тези събития беше въздушната обиколка над България. Тази година, шестата въздушна обиколка завърши на летище до град Свиленград.

Събитията на 16 октомври, на деня на празника на авиацията и Военновъздушните сили, се провеждат под егидата на фондацията и събират различни поколения авиационни ентусиасти и служители. Традиционно, тези събития се провеждат в тържествената зала на "Военна академия".

"Предстоящите събития, които очакваме и които сме организирали, за очаквания празник 16 октомври и правим ежегодно т.нар. “среща на поколенията“. Обикновено те се провеждат в тържествената зала на “Военна академия“. Каним млади хора, ученици, студент и действащи военнослужещи и ветерани от военновъздушните сили. Всички се събираме на едно място и там се провеждат различни мероприятия", казва още той.

Програмата на събитията включва приветствия от военното командване на Военновъздушните сили, председателя на фондацията "Български военновъздушни сили", генерал майор Димитър Петров, и други важни гости като министърът на отбраната и президента на Република България.

Чуйте повече за програмата от интервюто в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато. В "Нашият ден" чуваме гласовете на граждани и представители на местната власт, както и откъси от филма "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге". Събеседници в разговора са  Екатерина Петрова , адвокат и управител на клона на сдружение "Ти решаваш" за..

публикувано на 02.10.24 в 09:32
Центърът на село Арчар

От древния град Рациария до днешното село Арчар

Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 човека. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом. Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10