Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на прехода като обект на науката

Снимка: @CultureCentreSU

Каква култура ни остави преходът? Имаме ли вече достатъчно дистанция, за да гледаме на този период от близкото минало в исторически план? Литературоведът доц. Ани Бурова и екипът от учени, който стои зад изследването "Преходът след 1989 – интерпретации на историческата промяна, социалния опит и културната памет в съвременната българска литература", започна цикъл публични лекции озаглавени "Култура на прехода" съвместно със СУ "Св. Климент Охридски". Те правят опит за осмисляне на периода от дистанция, не само през обществено-политическите събития, а през културата, която го отразява и формира образа ни за него.

В рамките на учебната година ще се проведат осем лекции, проследяващи прехода в литературата, театъра, киното, визуалните изкуства, архитектурата, медиите, с водещи изследователи в тези полета.

Предаването "Какво се случва", покани лекционния курс на своя територия и обещава репортажи от всяка от осемте срещи. Първата от тях бе с историкът и председател на Държавна агенция "Архиви" доц. д-р Михаил Груев, а темата ѝ бе"Преходът в България и раждането на новата държавно-политическа система". Той систематизира движещите сили на промените в България през 1989-1991 г. и хронологическите граници и интерпретативни рамки на българския преход. Разгледа разграждането на старите тоталитарни структури и формирането на новата политическа система, от състоянието на обществото в навечерието на промените и наследствата на т.нар. "възродителен процес" до ерозията на двуполюсния модел и възхода на различните популизми.

Началото на разговора, а и на цялата поредица от събития поставя директорът на Културния център на Софийския университет културологът професор Александър Кьосев, домакин на курса:

В по-долния откъс от лекцията на Михаил Груев "Преходът в България и раждането на новата държавно-политическа система", която постави началото на лекционния курс "Култура на прехода естествено бе засегнат и въпросът кога точно и дали е свършил преходът:   Горчивия хумор на проф. Александър Кьосев и доц. Михаил Груев напомнят, че не е възможно преходът да бъде разбран само през призмата на сериозното. Лекционния курс "Култура на прехода" продължава с още срещи, всяка последна сряда на месеца в театралната зала на СУ "Св Климент Охридски". Входът ще е свободен,а в следващото издание на 25 октомври доц. д-р Орлин Спасов ще ни запознае с траекториите на медиите по времето на прехода от социализъм към капитализъм. Пълната програма можете да намерите тук.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младите таланти J CITY Ensemble – секстет, сформиран от студенти от НМА

Младежка джаз академия с трето издание на Банско джаз фестивал

Всеки ден на Банско джаз фестивал (3-10 август ) от 11.00 на младежката сцена в парка се изявяват млади музиканти, а следобед в читалище "Вапцаров" продължава Джаз академията, в която младите таланти се срещат с изявени наши и световни артисти. Академията се провежда с подкрепата на Министерството на културата.  За обучението на младите..

публикувано на 09.08.24 в 11:40

Работата като почивка

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по стихове на Атанас Звездинов и Людмил Станев и изпети от актьорите Албена Павлова и..

публикувано на 08.08.24 в 18:45

Любов, престъпления и страсти, или книга за подземния свят на Атина

Будапеща, 12 февруари 1985 година. Студът пронизва до кости, реката е замръзнала, и едно пророчество бележи съдбата на новородения Янош, което 27 години по-късно се сбъдва. Янош Унгареца е арестуван в Атина, обвинен за убийството на художника Мѝлтос Адриано̀с. Дали това не е свързано със света на мъжките проститутки? Журналистът Стра̀тос..

обновено на 08.08.24 в 13:06

Изкуството е бягане на дълго разстояние

Тихо, но силно е присъствието на талантливата ни художничка Стефанка Стойчева, чиято ретроспективна изложба "Погледни ме" ни среща с творчеството ѝ. Разположена е в четири пространства на Художествената галерия – Казанлък. Това е първият опит за цялостно представяне на, както я нарича директорът на галерията Пламен Петров, куратор на изложбата  – "едно..

публикувано на 06.08.24 в 11:33

Новата книга на Пламен Тотев: Пътешествие през митовете за сътворението

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Пламен Тотев за книгата му "Митове за сътворението". В книгата са разказани старогръцки, скандинавски, арменски, библейски, български, славянски, древноегипетски и индийски митове – за това как от хаоса са се родили светът и боговете, земята и океаните. От тях ще научите..

публикувано на 06.08.24 в 10:35