Второто издание на "Минало не минало" вече започна. В този фестивал изкуствата разказват историята. Дали фокусирането върху документите и делата от миналото, погледнати през изкуството и днешния ден, са опит за анализ на себе си или са опит за ориентация къде сме и накъде отиваме в бъдещето?
"Минало не минало" – кои са акцентите от фестивала на РЦСИ "Топлоцентрала" – Весела Ножарова, изкуствовед, и Веселина Николаева, фотограф, разказват повече в "Артефир".
Весела Ножарова: "Това е специфичен жанр, който се занимава с минало, история, документи. Той се появява в една ситуация, когато усещането за загуба на памет, за бързина на случването на истински исторически събития, е наистина много голямо – този страх, че бързо ще забравим и доброто, и лошото... след което ще бъдем обречени да го повтаряме до безспир.
Това е специфичен, нишов фестивал, не е фестивал с огромна масова публика. От самото начало си казахме, че искаме да направим нещо, което да въздейства трайно и дълготрайно дори и на малки аудитории, но да доведе във времето до лавинообразно създаване на произведения, свързани с минало и история и които биха могли да въвлекат публиката в разсъждение за това какво и защо се се случило. И каква е нашата роля да съхраним паметта или да я осъзнаем по нов начин."
Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимки – РЦСИ "Топлоцентрала"
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg