Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Минало не минало" – акцентите от фестивала на РЦСИ "Топлоцентрала"

Второто издание на "Минало не минало" вече започна. В този фестивал изкуствата разказват историята. Дали фокусирането върху документите и делата от миналото, погледнати през изкуството и днешния ден, са опит за анализ на себе си или са опит за ориентация къде сме и накъде отиваме в бъдещето?

"Минало не минало" – кои са акцентите от фестивала на РЦСИ "Топлоцентрала" – Весела Ножарова, изкуствовед, и Веселина Николаева, фотограф, разказват повече в "Артефир".

Весела Ножарова: "Това е специфичен жанр, който се занимава с минало, история, документи. Той се появява в една ситуация, когато усещането за загуба на памет, за бързина на случването на истински исторически събития, е наистина много голямо – този страх, че бързо ще забравим и доброто, и лошото... след което ще бъдем обречени да го повтаряме до безспир. 

Това е специфичен, нишов фестивал, не е фестивал с огромна масова публика. От самото начало си казахме, че искаме да направим нещо, което да въздейства трайно и дълготрайно дори и на малки аудитории, но да доведе във времето до лавинообразно създаване на произведения, свързани с минало и история и които биха могли да въвлекат публиката в разсъждение за това какво и защо се се случило. И каква е нашата роля да съхраним паметта или да я осъзнаем по нов начин." 

Веселина Николаева: "Мястото е Триъгълната кула на Сердика. То е въздействащо само по себе си и изключително интересно. Под нивото на земята е, влизането и преходът към това пространство също предразполагат зрителя да види нещо различно. Работилницата, която водих, се казва "Апарат на сянката". Идеята беше да направим опит да развием една фотографска изложба. Това беше първоначалната идея, но се получи интердисциплинарна изложба. Задавахме си въпроса "Какво можем да направим с нещо, което не можем да променим?" Можем да рефлектираме върху него или можем да го трансформираме в един нов продукт, какъвто е изложбата, която се получи."

 Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – РЦСИ "Топлоцентрала"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25