Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акцентите в програмата на "Синелибри"

В петък (13 октомври) официално бе открит кино-литературният фестивал "Синелибри“. Началото бе дадено с една от най-дългоочакваните прожекции – "Клети създания" на Йоргос Лантимос. Филмът спечели престижната награда "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция и е един от големите претенденти за "Оскар". "Клети създания" разказва за жена, чийто мозък е заменен с този на нероденото ѝ дете, а в главната роля е Ема Стоун.  

Председател на журито тази година е американският актьор, сценарист и продуцент Уилям Болдуин. Той ще оценява филмите в конкурсната програма заедно с испанската актриса Карла Нието, актьора Иван Бърнев, режисьорите Леа Тодоров и Бруно Розато. Победителят ще бъде обявен на 20 октомври, отново в Зала 1 на НДК, когато ще бъде излъчен и "Дворецът" на Роман Полански. Това е другата дългоочаквана премиера за България, след като филмът беше показан за първи път във Венеция. 

Юлия ВладимироваМотото на деветото издание е "Метаморфози" и отбелязва 140 години от рождението на Франц Кафка, споделя Юлия Владимирова – специалист "Връзки с обществеността“ на "Синелибри".

Откриването бе дадено с "Клети създания“ и идеята на технологичния прогрес за размяната на мозъци като един сюрреалистичен романс. С голям залог е и новият филм на Мартин Скорсезе, който беше изпратен с 9-минутен аплауз на фестивала в Кан – "Убийците на цветната луна".

Важен акцент е биографичната лента "Мария Монтесори: Новата жена", Леа Тодоров – дъщерята на големия френски интелектуалец с български произход Цветан Тодоров е негов режисьор, тя е и част от журито. 

Друг акцент в програмата е "Само ние двамата" на Валери Донзели, един филм, който говори за токсичните връзки. Сякаш има едно завръщане и към сюжетите в кухнята – "Страсти в кухнята". Филмът на Тран Ан Хунг събира на едно място едни от най-големите звезди на френското кино – Жулиет Бинош и Беноа Мажимел.

Закриването на кино-литературния фестивал "Синелибри" е на 2-ри октомври с "Дворецът" на Роман Полански, който ще бъде представен у нас преди САЩ – сатиричната комедия, която се разиграва в навечерието на 2000 г. В нея се преплитат шест сюжетни линии.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Юлия Владимирова.

Снимки – "Синелибри"

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50