В епизод 513 "Трамвай по желание" среща своята публика с маестро Любо Денев.
Любомир Денев е истински музикално-сценичен комбинат: композитор, диригент, джазмен, творец на фолклор, на театрална и филмова музика, създател на камерни и симфонични творби, на поп и рок парчета.
В детството си Любо започва с цигулка и акордеон, но завършва Софийското музикално училище в класа по ударни инструменти на проф. Добри Палиев. В Музикалната академия заниманията му по композиция са с проф. Цветан Цветанов и проф. Парашкев Хаджиев, дипломира се като оркестров диригент в класа на проф. Константин Илиев.
През 1983-1984 г. пътува в САЩ по програма за културен обмен, гледа мюзикъли на Бродуей и слуша филмова музика в Холивуд, изявява се и като джазмен. След 1986 г. е композитор и диригент на свободна практика, често канен от най-добрите симфонични оркестри в България и по света – като солист и за записи.
Тази година маестро Денев има честта да изнесе свой авторски концерт в Ню Йорк. Там той показва защо нарича себе си музикален номад. Композициите му покриват почти всички музикални жанрове: джаз, опера, симфонична музика, интерпретации на български фолклор, фантазии и импровизации.
Последното засега произведение на знаменития композитор е музикалната драма "Стон или Трагедията на Яворов", поставена в Старозагорската опера по пиеса на Бойко Илиев.
А откъде произлиза недоволството на твореца – от това, което е постигнал, или от онова, което не е, ще чуете в епизод 513 на "Трамвай по желание".
Снимка – Ани Маринова, БНР
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg