Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 513

Вселените Деневи

Емил Янев и Любо Денев (вляво)
Снимка: Ани Маринова

В епизод 513 "Трамвай по желание" среща своята публика с маестро Любо Денев.

Любомир Денев е истински музикално-сценичен комбинат: композитор, диригент, джазмен, творец на фолклор, на театрална и филмова музика, създател на камерни и симфонични творби, на поп и рок парчета.

В детството си Любо започва с цигулка и акордеон, но завършва Софийското музикално училище в класа по ударни инструменти на проф. Добри Палиев. В Музикалната академия заниманията му по композиция са с проф. Цветан Цветанов и проф. Парашкев Хаджиев, дипломира се като оркестров диригент в класа на проф. Константин Илиев.

През 1983-1984 г. пътува в САЩ по програма за културен обмен, гледа мюзикъли на Бродуей и слуша филмова музика в Холивуд, изявява се и като джазмен. След 1986 г. е композитор и диригент на свободна практика, често канен от най-добрите симфонични оркестри в България и по света – като солист и за записи.

Тази година маестро Денев има честта да изнесе свой авторски концерт в Ню Йорк. Там той показва защо нарича себе си музикален номад. Композициите му покриват почти всички музикални жанрове: джаз, опера, симфонична музика, интерпретации на български фолклор, фантазии и импровизации.

Последното засега произведение на знаменития композитор е музикалната драма "Стон или Трагедията на Яворов", поставена в Старозагорската опера по пиеса на Бойко Илиев.

А откъде произлиза недоволството на твореца – от това, което е постигнал, или от онова, което не е, ще чуете в епизод 513 на "Трамвай по желание".

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галя Чунтова: Работата ми като художник винаги ми се отблагодарява

"Изкуството е както индивидуално, така и групово занимание, което дава на всеки един плюс към неговото развитие и възпитание. Рисуването е най-хубавото в моя живот, безценно е, то за мен дори е лечение.  В живота си съм се занимавала с различни дейности. Преди време преподавах рисуване на деца от 3 до 12 години. Всички деца, може доучилищна възраст,..

публикувано на 30.08.24 в 08:40
Екип на

Проф. Сава Димитров за програмата Класическа музика на "Аполония"

Как обединени хората на изкуството могат да създават енергия, която да кара публиката да идва вече 40 години в Созопол?  "Аполония" има своята публика, по думите на Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство "Аполония". "Ние сме отгледали и възпитали едни висококултурни и ценящи изкуството хора." "Да създадеш не просто..

публикувано на 29.08.24 в 18:00

Аполония на 40

Празниците на изкуствата "Аполония" започнаха в Созопол за четирсети път. Беше издадена специално за годишнината книга със снимки и текстове, подбрани от Панайот Денев, която проследява случилото се в различните изкуства през тези години.  В нея четем написаното от проф. Пламен Джуров за списание ЛИК през 2022 година: "Артистичната среда,..

публикувано на 29.08.24 в 11:45

Започва 66-ото издание на "Яворови дни" в Поморие

Пейо Яворов, един от най-значимите български поети-символисти, напуска Анхиало, днешно Поморие, през 1898 г., но не преди да сподели със сестра си Екатерина пророческите думи: "Ти помни, че брат ти ще стане голям поет". Именно на п оморийския бряг  Яворов осъзнава своето поетическо призвание и прави истинския си дебют с поемата "Калиопа" в списание..

публикувано на 29.08.24 в 09:20

Павел Койчев – "Той и Тя" на крайбрежната алея на Созопол

Две внушителни 4-метрови фигури – мъжка и женска – изпълват окото на крайбрежната алея на Созопол. Созопол – който вече е Аполония и посреща за 40-и път Празниците на изкуствата. Тези фигури са замислени и направени в умален мащаб преди няколко години – още тогава за море.  Фигурите са от стиропор, облечени са с полиестерна смола. Цветът е сребърен..

публикувано на 28.08.24 в 16:25