Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Доброслав Кюркчиев

Какво трябва да знаем за имунната система и вирусните заболявания?

Вирусът на Covid-19 отдавна не е това, което беше преди две години

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

През есенно-зимния период вирусните заболявания зачестяват и отново започваме да следим броя на заболелите от Covid-19. Ваксинопрофилактиката отново се връща в дневния ред на новините.

"Това, което наблюдаваме като картина, бих обобщил, нещо, което беше ненормално, а стана нормално, ние продължаваме да го гледаме по ненормален начин. Вирусът на Covid-19 отдавна не е това, което беше преди две години."

Това казва в интервю за БНР проф. д-р Доброслав Кюркчиев, клиничен имунолог, началник на Лабораторията по клинична имунология към УМБАЛ "Св. Иван Рилски".

Настоящият вариант Омикрон заедно със широката степен на преболедуване на хората и широкото ваксинационно покритие доведоха до това, че на практика вече няма колективен проблем. Може да има индивидуални проблеми на определени категории хора. Това са хора в напреднала възраст, пациенти с хронични заболявания и те би следвало да вземат разумни мерки за своята защита.

"Светът не гледа на бройките, които се увеличават, а светът гледа тежко преболедувалите контингенти, като се стреми да протектира. Такива са препоръките, които дават центровете  по контрол на заболяванията в САЩ и Британския държавен комитет по ваксинопрофилактика", посочва имунологът. 

Преболедуването и ваксинацията създават сходен тип клетъчен имунитет. Но има, които не могат да изградят имунен отговор, дори да са преболедували или след ваксинация. Именно тези хора трябва да са обект на имунопрофилактиката.

"Аз се занимавам с автоимунитет, където имунната система е враг. Нещо, което не познаваме, не е разумно да бъде засилвано“, казва проф. д-р Кюркчиев.

Важно е да се знае, че имунната система трябва да се регулира добре. Безразборното взимане на имуностимулатори може да доведе до сериозен риск и да предизвика дисрегулация.

Той коментира, че автоимунните заболявания нарастват, като те са около 8% от човешката популация. Преди близо 7 години цифрата се колебаеше около 3%. Диагностиката е напреднала и откриването на този вид заболявания е значително улеснено.

Работата на смени, психологическият стрес, някои ваксини при определени условия, някои лекарства, прекомерната хигиена, естрогенните хормони и много други могат да отключат автоимунни заболявания.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.   




По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04