Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Доброслав Кюркчиев

Какво трябва да знаем за имунната система и вирусните заболявания?

Вирусът на Covid-19 отдавна не е това, което беше преди две години

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

През есенно-зимния период вирусните заболявания зачестяват и отново започваме да следим броя на заболелите от Covid-19. Ваксинопрофилактиката отново се връща в дневния ред на новините.

"Това, което наблюдаваме като картина, бих обобщил, нещо, което беше ненормално, а стана нормално, ние продължаваме да го гледаме по ненормален начин. Вирусът на Covid-19 отдавна не е това, което беше преди две години."

Това казва в интервю за БНР проф. д-р Доброслав Кюркчиев, клиничен имунолог, началник на Лабораторията по клинична имунология към УМБАЛ "Св. Иван Рилски".

Настоящият вариант Омикрон заедно със широката степен на преболедуване на хората и широкото ваксинационно покритие доведоха до това, че на практика вече няма колективен проблем. Може да има индивидуални проблеми на определени категории хора. Това са хора в напреднала възраст, пациенти с хронични заболявания и те би следвало да вземат разумни мерки за своята защита.

"Светът не гледа на бройките, които се увеличават, а светът гледа тежко преболедувалите контингенти, като се стреми да протектира. Такива са препоръките, които дават центровете  по контрол на заболяванията в САЩ и Британския държавен комитет по ваксинопрофилактика", посочва имунологът. 

Преболедуването и ваксинацията създават сходен тип клетъчен имунитет. Но има, които не могат да изградят имунен отговор, дори да са преболедували или след ваксинация. Именно тези хора трябва да са обект на имунопрофилактиката.

"Аз се занимавам с автоимунитет, където имунната система е враг. Нещо, което не познаваме, не е разумно да бъде засилвано“, казва проф. д-р Кюркчиев.

Важно е да се знае, че имунната система трябва да се регулира добре. Безразборното взимане на имуностимулатори може да доведе до сериозен риск и да предизвика дисрегулация.

Той коментира, че автоимунните заболявания нарастват, като те са около 8% от човешката популация. Преди близо 7 години цифрата се колебаеше около 3%. Диагностиката е напреднала и откриването на този вид заболявания е значително улеснено.

Работата на смени, психологическият стрес, някои ваксини при определени условия, някои лекарства, прекомерната хигиена, естрогенните хормони и много други могат да отключат автоимунни заболявания.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.   




По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10

Седмица на университетите в Ямбол

Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..

публикувано на 03.02.25 в 17:30

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в индустриални изследвания и иновации

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..

публикувано на 03.02.25 в 17:20

Спасителната капсула на времето в изкуството на Стела Стефанова

На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..

обновено на 03.02.25 в 13:00
Антон Митов и Михаела де ла Русо

Антон Митов представя: Аржентинското танго на Михаела де ла Русо

Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..

публикувано на 03.02.25 в 12:11