"Смисъл за Петър Попов" – така е наречена възпоменателната, ретроспективна изложба в галерия "88 Камен Попов", посветена на художника, работил дълги години в Русенската опера, занимавал се с обществена дейност, но през всичкото това време неспиращ да създава една индивидуална, смела и съвременна в изразните средства живопис.
При подготовката на тази изложба Еслица Попова, дъщерята на художника, която е в основата на тази изложба, се заравя в архива на Русенската опера, където се пазят много от неговите скици, за да избере най-подходящите.
В галерията са показани 30 маслени картини, няколко пастела, ескизи, като в центъра е червеното дърво, което художникът често рисува. Един или друг елемент от творбите му, като това дърво или един път, сграда, лодка, залив носят устойчивост на композициите му.
Петър Попов е ученик на Дечко Узунов и Илия Петров. Той обаче се чувства като натюрел по-близък до Дечко Узунов. В ранните си години Петър Попов рисува предимно живопис. Той е смятан за един от добрите ни майстори на пастела. Но животът му е трайно свързан с Русенската опера. Характерен похват за него е свличането на материала или така наречения дрипинг, противопоставянето на широки равно обработени цветни зони, стремеж към един внимателно режисиран баланс на картината.
Чуйте в интервюто с Еслица Попова още за работата на нейния баща.
Снимка – галерия "88 Камен Попов"
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg