Половината от младите българи между 18 и 29 години биха емигрирали от България, според актуално изследване на “Тренд”. Кои са причините за това и кои са решенията на този проблем?
Въпросът за демографията и българите в България и по света и миграциите – в контекста на войните, икономическата и социална ситуация. Това е посоката на разговор в това издание на “Гласът на времето”.
Режисьорката на филма “Аромат на липа”, който можете да гледате в кината от 27 октомври 2023 – Цветана “Сиси” Денкова казва: “Като представител на малка общност от българи в Мемфис, Тенеси, САЩ, мога да кажа, че темата за връщането в България е много актуална."
Относно демографията, Благослав Михайлов от Стража.бг казва: “Не се притеснявам, защото демографските показатели са резултат от множество индивидуални решения. Най-важният въпрос е – как да имаме държава, в която хората да искат да остават и да се чувстват финансово осигурени да създават деца. Вместо това се поставят въпроси, свързани например със западните либерални ценности. Но демографията не е въпрос на политика, а на икономически показатели най-вече."
“Китай опита да се меси в демографията си и това не резултира в нещо добро. Държавата трябва да създава предпоставките хората да се развиват добре. И от там нататък – трябва да не се меси” – казва Христо Бояджиев от Тук-там. България може да стане Силициевата долина на Балканите, която създава условия не само за българи, а и за други народности да идват тук, да създават семейства и да правят бизнес. Да, така ще имаме по-мултикултурна среда, да, бих се радвал да сме повече българите, но пък това е стъпка България да бъде страхотно място за живот.”
Относно приемането на мигранти, Сиси Денкова обяснява патриотичната вълна в България с желанието на една малка нация да се запази, но и че същевременно с това, когато някой има нужда от помощ – българите показват гостоприемство и човещина.
“Хората, които проявяват ксенофобски възгледи – не са виждали хора от различни етноси и националности. Когато ти видиш човека от плът и кръв пред теб – не можеш да реагираш по омразен начин, както към абстрактна група от мигранти. Едното е политическа теза, а другото е лично отношение” – според Благослав Михайлов.
Един от ключовите въпроси, който става повод за дискусия в предаването, е къде трябва да живеят младите българи. Тук-там свързва българите по света и дава възможност на млади хора да отидат по света, да се образоват и да се върнат в България, като преди това някой им подаде ръка. Вижте видео по темата.
В предаването участва и писателят Георги Бърдаров, ръководител на катедра Социално-икономическа география в Геолого-географския факултет на Софийския университет. Според него ключът към решаването на демографските проблеми е радикалната реформа в образователната система, където младите хора да бъдат мотивирани да се реализират на пазара на труда. "Големият проблем на България не е раждаемостта, а смъртността" – според Бърдаров.
Чуйте още в звуковия файл.
Снимка – БНР
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg