Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Демография, българи, миграции

| Интервю
Благослав Михайлов, Сиси Денкова, Христо Бояджиев
Снимка: БНР

Половината от младите българи между 18 и 29 години биха емигрирали от България, според актуално изследване на “Тренд”. Кои са причините за това и кои са решенията на този проблем?

Въпросът за демографията и българите в България и по света и миграциите – в контекста на войните, икономическата и социална ситуация. Това е посоката на разговор в това издание на “Гласът на времето”.

Режисьорката на филма “Аромат на липа”, който можете да гледате в кината от 27 октомври 2023 – Цветана “Сиси” Денкова казва: “Като представител на малка общност от българи в Мемфис, Тенеси, САЩ, мога да кажа, че темата за връщането в България е много актуална."

Относно демографията, Благослав Михайлов от Стража.бг казва: “Не се притеснявам, защото демографските показатели са резултат от множество индивидуални решения. Най-важният въпрос е – как да имаме държава, в която хората да искат да остават и да се чувстват финансово осигурени да създават деца. Вместо това се поставят въпроси, свързани например със западните либерални ценности. Но демографията не е въпрос на политика, а на икономически показатели най-вече."

“Китай опита да се меси в демографията си и това не резултира в нещо добро. Държавата трябва да създава предпоставките хората да се развиват добре. И от там нататък – трябва да не се меси” – казва Христо Бояджиев от Тук-там. България може да стане Силициевата долина на Балканите, която създава условия не само за българи, а и за други народности да идват тук, да създават семейства и да правят бизнес. Да, така ще имаме по-мултикултурна среда, да, бих се радвал да сме повече българите, но пък това е стъпка България да бъде страхотно място за живот.”

Относно приемането на мигранти, Сиси Денкова обяснява патриотичната вълна в България с желанието на една малка нация да се запази, но и че същевременно с това, когато някой има нужда от помощ – българите показват гостоприемство и човещина.

“Хората, които проявяват ксенофобски възгледи – не са виждали хора от различни етноси и националности. Когато ти видиш човека от плът и кръв пред теб – не можеш да реагираш по омразен начин, както към абстрактна група от мигранти. Едното е политическа теза, а другото е лично отношение” – според Благослав Михайлов.

Един от ключовите въпроси, който става повод за дискусия в предаването, е къде трябва да живеят младите българи. Тук-там свързва българите по света и дава възможност на млади хора да отидат по света, да се образоват и да се върнат в България, като преди това някой им подаде ръка. Вижте видео по темата.

В предаването участва и писателят Георги Бърдаров, ръководител на катедра Социално-икономическа география в Геолого-географския факултет на Софийския университет. Според него ключът към решаването на демографските проблеми е радикалната реформа в образователната система, където младите хора да бъдат мотивирани да се реализират на пазара на труда. "Големият проблем на България не е раждаемостта, а смъртността" – според Бърдаров.

Чуйте още в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20