Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 515

Опус за пиано и четири ръце

| Интервю
Михаил Гърков, Емил Янев и Орлин Димитров (от ляво надясно)
Снимка: Ани Маринова

В епизод 515 "Трамвай по желание" среща своята публика с двама успели и живеещи зад граница българи, оставящи ярка следа в българската култура – Орлин Димитров и Михаил Гърков.

Орлин Димитров е музикант, композитор, диригент, пианист, импресарио. В световната столица на хармонията – Виена, той управлява преуспяваща музикална къща, която е работила със светила като Николай Гяуров, Александрина Милчева, Елтън Джон, Пол Макартни, Брус Спрингстийн, Стинг, Джон Лорд.

Михаил Гърков работи в света на цифрите и ръководи просперираща счетоводна компания в световния финансов център Лондон.

Нещата, които събират двамата българи, са музиката, изкуствата, философията, вярата, Библията, филантропията, родолюбието.

Благодарение на тяхната инициатива, лични усилия и средства през 2021 г. бе преиздаден първият превод на Светото писание – познатата като Славейкова библия, отпечатана през 1871 г. в Цариград. 150-годишнината бе белязана с цяла серия от събития в България и на различни места в Европа.

Качествата си на клавирен виртуоз Орлин демонстрира главно с формацията си "Quattro Piano", която изпълнява велики музикални произведения в диапазона от Бах до "Бийтълс". За софийската публика той отново представи един неописуем концерт за 4 пиана и перкусия, заедно със Симфониета Видин в "Театро отсам канала". Изпълнители са Лора Уотсън, Мария Деливичева, Ендрю Уотсън, Ивайло Деливичев, Орлин Димитров.

"Културата, – разсъждава Димитров, – е продукт на модерни географски, социални и материални фактори. А отраженията им в музиката са класиката, барокът, романтиката, импресионизмът, експресионизмът, а в по-нови времена джазът, рокът, блусът, хевиметълът, техното."

Но най-интересно от всичко е, че Орлин и Мишо знаят телефонния номер на Бог. Ако искате да го научите и да побеседвате със Създателя, слушайте епизод 515 на "Трамвай по желание".

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


Снимка – Ани Маринова

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23