Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Велчев: Управляващите партии се оказват основни опоненти на местно ниво

| обновено на 06.11.23 в 10:15
Калоян Велчев
Снимка: БНР

След втория тур на местните избори въпросът, който интересува политическата общественост, е как ще се разпределят гласовете и какви са ключовите моменти на кампанията. Политологът Калоян Велчев, който гостува в ефира на предаването "Нашият ден", предостави анализ и наблюдения относно този политическия процес.

Политологът подчерта, че сме станали свидетели на "интензивна вечер с драматични обрати на някои места". Този характер на кампанията може да бъде анализиран и в контекста на резултатите от изборите, които се отразиха на различни равнища.

Велчев обръща внимание на напрежението в коалицията на национално ниво, като посочва, че "управляващите партии се оказват основни опоненти на местно ниво". По думите му във вчерашното си изказване бившият премиер Борисов се е фокусирал в значителна степен върху критиката на своите управленски партньори и се е опитвал да оправдае свои грешки чрез техните загуби. Според Велчев тези събития, както и самата кампания, могат да разклатят коалицията и да поставят въпроси относно нейната стабилност.

Според Велчев след втория тур на местните избори, въпросът за образуването на мнозинства в общинските съвети на областно ниво става от съществено значение. Има нови кметове, които ще трябва да изградят сътрудничество и стабилност в своите общини.

Калоян Велчев разкрива интересен аспект на политическата сцена, като коментира имплицитни заявки на Борисов, че разполага с алтернативно мнозинство в парламента и може да създаде правителство, когато реши.

“Това, което Борисов казва с половин уста, е, че той в рамките на този парламент има една алтернативно мнозинство, което спокойно може да създаде управление, когато поиска“, посочва той.

Анализът на политолога подчертава важността на градовете София и Пловдив в изборния процес. В София видяхме трудна битка за основния фаворит, като ПП-ДБ успяха да победят ГЕРБ, "Възраждане" и БСП, които подкрепиха Ваня Григорова.

В разговора Калоян Велчев подчертава и обезпокоително ниската избирателна активност по време на кампанията.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40