След втория тур на местните избори въпросът, който интересува политическата общественост, е как ще се разпределят гласовете и какви са ключовите моменти на кампанията. Политологът Калоян Велчев, който гостува в ефира на предаването "Нашият ден", предостави анализ и наблюдения относно този политическия процес.
Политологът подчерта, че сме станали свидетели на "интензивна вечер с драматични обрати на някои места". Този характер на кампанията може да бъде анализиран и в контекста на резултатите от изборите, които се отразиха на различни равнища.
Велчев обръща внимание на напрежението в коалицията на национално ниво, като посочва, че "управляващите партии се оказват основни опоненти на местно ниво". По думите му във вчерашното си изказване бившият премиер Борисов се е фокусирал в значителна степен върху критиката на своите управленски партньори и се е опитвал да оправдае свои грешки чрез техните загуби. Според Велчев тези събития, както и самата кампания, могат да разклатят коалицията и да поставят въпроси относно нейната стабилност.
Според Велчев след втория тур на местните избори, въпросът за образуването на мнозинства в общинските съвети на областно ниво става от съществено значение. Има нови кметове, които ще трябва да изградят сътрудничество и стабилност в своите общини.
Калоян Велчев разкрива интересен аспект на политическата сцена, като коментира имплицитни заявки на Борисов, че разполага с алтернативно мнозинство в парламента и може да създаде правителство, когато реши.
“Това, което Борисов казва с половин уста, е, че той в рамките на този парламент има една алтернативно мнозинство, което спокойно може да създаде управление, когато поиска“, посочва той.
Анализът на политолога подчертава важността на градовете София и Пловдив в изборния процес. В София видяхме трудна битка за основния фаворит, като ПП-ДБ успяха да победят ГЕРБ, "Възраждане" и БСП, които подкрепиха Ваня Григорова.
В разговора Калоян Велчев подчертава и обезпокоително ниската избирателна активност по време на кампанията.
Чуйте разговора в звуковия файл.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg