Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Георгиева: За слушането на гражданите и местните избори в България

| обновено на 07.11.23 в 14:04
Снимка: Община Разград

В “Нашият ден“ подхващаме темата за градовете и селата, в които ще продължаваме да живеем и след местните избори. Разговаряме със Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България.

В предаването тя сподели своите мисли относно местните избори и бъдещето на градовете и селата в България. Георгиева подчерта важността на слушането и чуването на гражданите в контекста на предизборната кампания и след местните избори. Отбеляза, че гражданите не са просто потребители на общинските услуги, а активни участници в формирането на местните политики.

По нейните думи новият мандат е от съществено значение, за да се работи с гражданите за развитието на населените места, като се отговаря на техните очаквания за чиста, зелена и приветлива градска среда.

Относно местните избори и разнообразието в общинските съвети, Георгиева сподели, че картината е по-шарена, но не изненадваща. През предходния мандат в общинските съвети съществуваха разнообразни политически групи, част от които бяха формирани на местно ниво. Въпреки разнообразието, успяха да се постигнат съгласия и да се подкрепят проекти за развитие на общините.

Накрая Георгиева подчерта, че общинските съветници са познати на гражданите, тъй като идват от техния квартал. Този факт прави по-трудно провалянето на проекти за развитие на общините, защото гражданите бързо усещат кой подкрепя положителни инициативи. При това заседанията на общинските съвети се излъчват пряко в социалните медии, което допринася за по-голяма прозрачност и включеност на гражданите в общинските решения.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35
На път към Черни връх

129 години от основаването на Българския туристически съюз

Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца  и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС. Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в..

публикувано на 27.08.24 в 09:57
Най-малко двама души са били убити при руски ракетен удар по цивилна града в Кривой Рог.

Втора поредна нощ на руски удари с дронове и ракети в Украйна: Нови атаки по критична инфраструктура

За втора поредна нощ руската армия осъществява масирана атака срещу Украйна с ракети и дронове. Вчерашният ден бе белязан от удари по енергийни съоръжения и критична инфраструктура в най-малко 10 региона на страната. Ракетен удар в град Кривой Рог доведе до смъртта на двама души. Съединените щати осъдиха действията на Русия, като президентът Джо Байдън..

обновено на 27.08.24 в 09:48
Захарно сорго

Как се прави маджун от захарно сорго?

Как се прави маджун или петмез от захарно сорго? Фондация "Ботаника Лайф" съхранява традицията за производство – разказва в "Нашият ден" учредителят  Апостол Апостолов .   Маджунът изчезва в нашето съвремие, тъй като малко българи отглеждат захарно сорго и познават технологията за обработката му. В миналото в много села е имало маджунарни,..

публикувано на 27.08.24 в 08:55