В “Нашият ден“ подхващаме темата за градовете и селата, в които ще продължаваме да живеем и след местните избори. Разговаряме със Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България.
В предаването тя сподели своите мисли относно местните избори и бъдещето на градовете и селата в България. Георгиева подчерта важността на слушането и чуването на гражданите в контекста на предизборната кампания и след местните избори. Отбеляза, че гражданите не са просто потребители на общинските услуги, а активни участници в формирането на местните политики.
По нейните думи новият мандат е от съществено значение, за да се работи с гражданите за развитието на населените места, като се отговаря на техните очаквания за чиста, зелена и приветлива градска среда.
Относно местните избори и разнообразието в общинските съвети, Георгиева сподели, че картината е по-шарена, но не изненадваща. През предходния мандат в общинските съвети съществуваха разнообразни политически групи, част от които бяха формирани на местно ниво. Въпреки разнообразието, успяха да се постигнат съгласия и да се подкрепят проекти за развитие на общините.
Накрая Георгиева подчерта, че общинските съветници са познати на гражданите, тъй като идват от техния квартал. Този факт прави по-трудно провалянето на проекти за развитие на общините, защото гражданите бързо усещат кой подкрепя положителни инициативи. При това заседанията на общинските съвети се излъчват пряко в социалните медии, което допринася за по-голяма прозрачност и включеност на гражданите в общинските решения.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg