Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На какво се дължи Северното сияние над България?

На какво се дължи Северното сияние, което можеше да се види над България на 5 ноември тази година, защо се появява точно сега и ще бъдем ли свидетели в скоро време отново на това явление?

Най-простото научно обяснение, което се появи в медиите, е силна магнитна буря. Чуха се обаче и твърдения, че 7-а степен на геомагнитна буря не е достатъчна, за да предизвика полярно сияние по нашите ширини.

Доц. д-р Росица Митева, специалист по космическо време в Института по астрономия към БАН, коментира явлението в "Нашият ден":

"Има някакъв резон в критиките към естествения произход на събитието, но засега не можем да бъдем сигурни какъв е ефектът от допълнителните научни изследвания, които се появиха и в пресата, с този експеримент HAARP. 

Към момента се оформя мнението, че това е полярно сияние, което е предизвикано от геомагнитната буря на 5 ноември. И е въпрос на допълнителни изследвания да се прецени допълнителният ефект от този научен експеримент (HAARP), ако въобще има такъв... Но все още нямаме конкретни данни какъв е допълнителният ефект и какви са резултатите от този експеримент. 

Научен експеримент е имало – това е видно от официалния уебсайт на HAARP и от институциите, които го управляват, това са университети в Америка, конкретно в Аляска. Така че имаме доказателство, че е планирано такова научно изследване, но все още резултатите се обработват и не е възможно толкова бързо да се направи количествена оценка, особено сега, когато този експеримент явно е съвпаднал с естествено събитие – голямата геомагнитна буря. Ще им бъде малко трудно на колегите да оценят допълнителния ефект, така че нека им дадем малко време да направят своите измервания – количествено, качествено. 

Полярно сияние над България е изключително рядко събитие – мои колеги такова се е случило през далечната 2003 г., октомври, когато е имало много силни геомагнитни бури, двойно по-силни от настоящата."

Доц. д-р Росица Митева отрече категорично твърденията, че това е "квантов преход и размяна на полюсите". "Полярното сияние е често срещан феномен, особено във фаза на нарастване на слънчевата активност.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – Meteo Bulgaria

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48