Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуство по време на война

4
Снимка: Нир Даган

След минутка
тук ще се случи нещо.
Тъгата ще се превърне в море.
За секунда
слънце ще изгрее в теб.
Земята е  разруха.
Веднъж си ден,
веднъж си нощ.
Нищо не остава по местата си.
След минутка
нещо ще ти се случи.
Нещо ще промени всичко…

Думи от авторската песен на израелската изпълнителка Шай Амбер, написани  за неочакваната война.

Сякаш и изкуството в Израел от месец насам е подчинено на тази тема – всички пърформанси и артинсталации са посветени на войната.

239 кукли манекени – колкото е броят на отвлечените израелски заложници в Газа – участват в поредната артакция над балкона на зала "Култура" в Тел Авив. Светещ надпис Bring Them Home, иницииран от художника Надав Барнеа посреща зрителите в артинсталацията, в чието създаване са участвали 200 доброволци от община Тел Авив-Яфо.

ученици от училище Моше Шарет, гр. Бат Ям, Израел, с директор Анат Абади

Метафората е ясна: Върнете ги у дома! Този рефрен доминира във всичко и артпространството не прави изключение.

Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с журналистката Весела Райчинова, която следи събитията от Тел Авив и региона за българските медии. Чуйте звуковия файл.

Снимки – Нир Даган

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06