Прагови пространства и видения, преходи – географски и метафорични, състояния и идентичности показва изложбата "Инстинктивни рисунки в лиминален момент". Неин автор е Кром Багелски, артистичен псевдоним на художника Крум Балджийски.
По време на пътуванията – физическите и духовните, личността пребивава в лиминалното. Лиминалността, като състояние на твореца Кром, напомня на преходите на героите - поклонници на Джефри Чосър в "Кентърбърийски разкази", които през 14 век поемат пътя от Лондон към Кентърбъри. Кром Багелски пътува в трансформиращото пространство между Лондон и Ихтиман.
"Лиминалното е точно по средата, това е едва ли не прагът на вратата, и когато си на прага, не си нито вътре, нито вън, и си в едно междинно състояние, в което взимаш решение, предполагам, дали да продължиш напред, или да се върнеш назад, в кое пространство да влезеш, и това става много инстинктивно, подсъзнателно", обяснява концепцията на изложбата Кром Багелски.
В галерийното пространство на "Орловска 10" в град Габрово авторът представя малки рисунки – литографии и линогравюри, черно-бели, колажи с туш и пестеливи цветни акценти.
"Изложбата е в съвсем нова посока от това, което рисува Кром, и това са линорези и отпечатъци, които го показват в нова светлина. Той самият е многолик творец", представя художника Ива Съйкова, човекът зад проекта "Орловска 10" и сдружение "Артерия" град Габрово.
Действително Кром Багелски е познат като автор на мащабни стенописи – най-вече на Острова, в Румъния и у нас. Той е художникът, който реализира творческия проект "Пръстените на времето" върху 45-метровия комин на бивша фабрика в Дряново. На една от стените на "Орловска 10" все пак се появи и негов стенопис, рисуван и на живо пред гостите на откриването на изложбата.
В двата месеца преди самостоятелната му изложба в Габрово той рисува в Клуж-Напока, заедно с Керо Зен – една от стрийт арт звездите на Румъния. Двамата създават голям стенопис, който може да бъде видян единствено на място, защото все още не е заживял дигиталния си живот. В интервюто Кром го описва така – Чаушеску, герои на Уолт Дисни, Майкъл Джексън и много плачещи зрители, станали свидетели на грандиозния му концерт в Букурещ. Разговорът ни за предаването "Аларма" по програма "Христо Ботев" започва именно с мащабните му творчески търсения.
Изложбата "Инстинктивни рисунки в лиминален момент" на Кром Багелски ще продължи до 22 ноември 2023 г.
На 20 ноември от 18:00 часа в галерийното пространство на "Орловска 10" в град Габрово ще бъде излъчен филмът "The Rural Murals Project", който показва "стенописи в дивото", създадени от артисти от различни държави в пусти и обезлюдени райони у нас.
Целия разговор с Кром Багелски, Крум Балждийски и Ива Съйкова можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Кром Багелски (плакат Кром Багелски)
С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..
Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...
80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg