Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панчугов: Поведението на политиците по отношение на дерогацията е странно

Вотът на недоверие – добър повод за ясен план за реформиране на българската национална сигурност

| обновено на 17.11.23 в 13:19 | Интервю
Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Днес парламентът се произнася окончателно – с прегласуване за вота на недоверие срещу кабинета. След като вчера заради липса на кворум депутатите не успяха да гласуват по внесения от опозицията вот на недоверие, днес процедурата трябва да бъде довършена. Проблемът с кворума се появи, след като ГЕРБ-СДС и ДПС напуснаха залата заради отхвърления законопроект за незабавна отмяна на дерогацията за внос и преработка на руски петрол.

"Не съм сигурен дали двете политически формации имат еднакъв дневен ред. Но що се отнася до ГЕБР, това, което наблюдаваме, е със сигурност опит за преместване на начина, по който е разпределено влиянието в рамките на управленската коалиция, с баланса ПП и ДБ да управляват изцяло, а ГЕРБ да подкрепят някои от политиците. Очевидно това вече не устройва едната страна", коментира пред БНР политологът Христо Панчугов. 

Това, което се случва, е ясен сигнал, че някакви действия от страна на правителството, които не са съгласувани и освен това не са обяснени на българското общество, но за сметка на това изглеждат доста детински. Държи се някаква линия, без тя да бъде обяснявана и защитавана истински от представителите на правителството.

"Поведението по отношение на дерогацията е странно, особено на фона на призиви, идващи от самата ДБ и от анализи, които правят нейни експерти", допълва политологът.

Това отново е публичен трик, т.е. риториката, която цели да изостри и да обясни на собствената партия, позицията, която се заема в момента.

Христо Панчугов коментира, че за пореден път службите в България се ползват за странни неща. Според него правителството трябва да започне смислен разговор как изглежда българската национална сигурност.

"Вчерашният вот на недоверие беше добър повод ние да видим ясен план за това как се реформира българската национална сигурност, така че тя да може да защити българските граждани, преди всичко, и разбира се, нашите партньори в ЕС, което е един от разговорите ни за влизане в Шенген", пояснява още той.

В заключение той посочи, че изпратено от кмета на София Васил Терзиев официално писмо до лидера на ГЕРБ Бойко Борисов е доста голямо прескачане на нива. Добре е посоката на развитие на София да започне да се обсъжда с представителите на ГЕБР в Общинския съвет, както и със столичната структура на партията. 

Все по-трудно ще става на представителите на ПП/ДБ да обясняват, защо на национално ниво са в сглобка с "универсалното зло" – Бойко Борисов. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12