Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе трета част от трилогията на Морис Сендак

След "При дивите неща" и "В нощната кухня" излезе нова книга на Морис Сендак "Там, навън". Необичайна детска книга, различна от онези сладникави книги, които често родителите купуват за децата си. Историите и рисунките на автора срещат децата със страха и по този начин им помагат да се справят с него. 

Морис Сендак (1928 – 2012) е американски писател и илюстратор на книги за деца, който добива популярност с "При дивите неща", която за първи път излиза през 1963 година и не е приета еднозначно.

Новата книга на Сендак "Там, навън" е част от трилогията, в която влизат "При дивите неща" и "В нощната кухня". Именно тя е в основата на филма "Лабиринт" на Джим Хенсън. Според автора и трите книги са "вариации на една и съща тема: как децата овладяват различните чувства – гняв, скука, страх, тревога, ревност – и съумяват да се справят с реалността".

Морис Сендак е носител на наградите "Калдекот", "Ханс Кристиан Андерсен", "Лора Ингълс Уайлдър" на Американската библиотечна асоциация, Националния медал за изкуство за приноса му към американските изкуства и първата мемориална награда "Астрид Линдгрен" за световна детска литература.

Чуйте разговор с Гергана Димитрова от звуковия файл.

Снимки – изд. Лист
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Вера и Андре Шандел

"Есента на ловеца" – Вера и Андре Шандел с кинопремиера за любовта

Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..

публикувано на 07.01.25 в 13:10
Кире Гьоревски (Димитър Общи) в спектакъла „Наблюдателите: хипотеза за отвъдното“ на Явор Гърдев в Народния театър

В обувките на превъплъщенеца

Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..

публикувано на 07.01.25 в 13:05
Дечо Таралежков, Теодора Церовска и Невена Семова

Международен ден на киното с Невена Семова и Дечо Таралежков

Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят.  Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство.  Киното е "краста" и изисква пълна..

публикувано на 07.01.25 в 09:41

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48

Плакатите на Стефан Десподов отново пред публика

На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..

публикувано на 06.01.25 в 14:46