Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баничан – село на храмове, щъркели, магарета, лук, плетени чорапи, везана карта и пееща спирка

9
Снимка: Валери Леков

Селото е на 5 километра от общинския си център Гоце Делчев, на 40 километра от ски-курорта Банско, на 30 километра от границата между България и Гърция и на 3 километра от античния град Никополис ад Нестум. В него има два минерални извора.

Един от храмовете в селото
През XIX век Баничан е християнско село в Неврокопска кааза на Османската империя. Църквата "Свети Архангел Михаил" е построена през 1864 година. В "Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника", издадена в Константинопол през 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година, Баничан е записано като Баница и е посочено като село с 53 домакинства, 200 жители помаци и 160 жители българи. Към 1900 година Баничан е християнско селище и в него живеят 410 християни в 60 къщи. Днес в селото живеят над 500 човека.

Румяна Джибова и везаната карта на селото
Пътят от Банско към Гоце Делчев и обратно минава през центъра на селото. А в него има какво да се види – в землището му има цели седем храма – църкви, параклиси и манастир, Баничан е с най-много гнезда на щъркели в района, там се намира и единствения в страната парк за стари магарета. Под парка е къщата, върху чиято фасада са нарисувани две женски фигури в носии, известна като Везаната къща.


Баничани се гордеят със своите уникални вълнени плетени чорапи, носии, пищюмали (престилки) и уникалната везана карта на селото, за която са използвани 5000 метра конци и 900 хиляди бода. А най-новата атракция е иновативната пееща спирка на която има интерактивна карта с информация за реликвите на селото и QR код, който препраща към интернет страницата на читалището. Точно на тази пееща спирка разговарям с читалищния секретар.


Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25