Тя отдава всичките си творчески сили на своя любим инструмент виолончелото. Повече от половин столетие живее и работи в Париж, но с активната си артистична натура и концертна дейност на най-престижните сцени тя смело може да се нарече "Гражданин на света" Нейното име е Емилия Барановска.
Започнала заниманията си по музика с пиано на 4-годишна възраст под ръководството на майка си – изявената пианистка и педагог Мария Димитрова-Барановска, на 9 години, след посещение на концерт в зала "България", където слуша музиката на Бетовен, тя е запленена от звука на виолончелото, за да не се раздели с него и до днес. Нейни учители по виолончело са двама от ярките имена на съвремието ни – в България това е Здравко Йорданов, ученик на Мстислав Ростропович, а в парижката Ecole Normale Supérieure de Musique неин наставник е ученикът на Пабло Казалс – Елефтериос Папаставро. След специализация и вJuilliard School в Ню Йорк, Барановска се установява за постоянно във Франция.
Международната ѝ кариера на концертиращ артист започва когато е на 19 години, а през следващите десетилетия нейни сценични партньори са музиканти като Янис Пападопулос, Димитри Василакис, Марко Джованети, Жан-Пол Имбер, Еманюел Паю, както и водещи български и световни оркестри като Софийска филхармония и Софийски камерен оркестър, Младежка филхармония "Пионер", Оркестър на Европа, радиооркестър Südwestfunk, Симфоничен оркестър на Националното радио, Китайски национален симфоничен оркестър, филхармонията на Прага, оркестри във Франция, Германия, Грузия и други.
Репертоарът на Емилия Барановска обхваща творби и творци от барока до днес, а множество съвременни композитори създават свои произведения, специално посветени на нея, като Георге Замфир, Вахтанг Кахидзе, Серджо Калигари, Уилям Болкъм, Райнер Руберт, Иинг Иинг Лю, Димитър Христов. Концертира по целия свят: от Съединените щати и Латинска Америка през арабския свят до Далечния изток. Осъществява записи за най-големите европейски и световни радиостанции и телевизии. От 21-годишна до момента Емилия Барановска непрекъснато осъществява и педагогическа дейност, както във Франция, така и майсторски класове по целия свят.
За някои от ярките моменти в своя жизнен и творчески път самата Емилия Барановска разказва в предаването "Български изпълнители" в понеделник, 20 ноември, от 14 часа, в което звучат и откъси от нейни изпълнения на музика от барока, Романтизма и творби на композитори, посветени на нея.
Снимки - ФС на Емилия Барановска
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...
Васил Петров ще отпразнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК от 20.00 часа на 21 януари. Турнето The Best Оf на Васко мина през летните сцени в Пловдив, Варна, Бургас, Поморие, Велико Търново и други градове, за да получи артистичния си мащабен финал в столицата. По случай юбилея, популярният джаз..
В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg