Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селска бизнес академия събра ентусиасти в село Кърпачево

| Интервю
Пето издание на Селска бизнес академия в село Кърпачево
Снимка: Личен архив - ФБ, Сдружение Деветашко плато

Петото издание на Селска бизнес академия се проведе неотдавна в село Кърпачево. Форматът е реализиран от сдружение "Деветашко плато" с помощта на Община Летница и Фондация “Америка за България“.

Петото издание на Селска бизнес академия в село Кърпачево

В старата мелница в селото, която е възстановена и преустроена в съвременен културно-информационен център за събития, се събраха участници от цяла България. Онова, което ги обединява, е да развиват идеите си за съживяване на малки и обезлюдени населени места и региони у нас. 

Организаторите и лекторите на обучението споделиха изключително ценен и полезен опит в работата си по създаването на общности и привличането на местната власт и жители да развитие на селските райони.

"Целта на нашата селска бизнес академия е да помогне на хора от различни селски райони от цялата страна обогатят знанията, уменията, компетенциите, черпейки опита на сдружение "Деветашко плато".

Село Кърпачево, мелница

Това казва в ефира на "Нашия ден" Ива Таралежкова, председател на сдружение "Деветашко плато".

Тя допълва, че селските райони в България имат страхотен потенциал и не трябва да мислим за тях като населени места със затихващи функции. Управниците трябва да се замислят специална политика в тази посока.

Преди повече от 15 години жителите на 9 села – Агатово, Брестово, Горско Сливово, Деветаки, Крамолин, Крушуна, Къкрина, Кърпачево, Тепава и Чавдарци от Деветашкото плато – се обединяват в едноименното сдружение, за да помогнат развитието на своя доста изостанал по онова време район. Целта на общите им усилия е социално, икономическо и туристическо оживление на района.

Подробности чуйте в звуковия файл.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17