Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

(Не)стабилни ли са Западните Балкани?

| Анализ
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на последната си визита в Северна Македония
Снимка: БТА

В периода от 19 ноември до 22 ноември 2023 г. генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг посети Босна и Херцеговина, Косово, Сърбия и Северна Македония.

"Посещението на Йенс Столтенберг на Балканите идва в един момент на нарастващо напрежение в Западните Балкани", казва журналистът Райна Асенова, директор на Дирекция "Балкани" в БТА.

По думите ѝ най-голямата заплаха за региона е напрежението между Косово и Сърбия. Последната ескалация на напрежението е на 24 септември в Северно Косово, когато въоръжена група косовски сърби влязоха в сблъсък с косовската полиция, при което загинаха косовски полицай и трима от сръбските нападатели. Преговорите, които двете страни водят с посредничеството на ЕС за нормализиране на отношенията си, отново са в застой.

Йенс Столтенберг посочи, че няма реална военна заплаха за срещу която и да е страна съюзничка на НАТО в региона, тъй като след инцидента от края на септември може да избухне нова война в района, подклаждана от Сърбия. Още повече, че през последните дни Сърбия разположи противовъздушни системи в непосредствена близост до границата с Косово. Въпросът беше поставен по време на двустранната среща на премиера Албин Курти с Йенс Столтенберг в Прищина. В отговор на това сръбският президент Александър Вучич заяви, че "къде и как ще разположим нашата армия в съответствие с конституцията на Република Сърбия и законите на тази страна, без да застрашаваме никого по никакъв начин, това е наша работа".

Сърбия в последно време изостри отношенията си с още съседни държави. Наскоро хърватски дипломат беше изгонен от Сърбия с обвинението, че работи извън определените от Виенската конвенция права и правомощия. Последва ответна реакция и от страна на Хърватия и един сръбски дипломат бе отзован.

Словения отказа да приеме акредитивните писма на посочения за нов сръбски посланик в Любляна, защото това е бившият сръбски военен министър Зоран Джорджевич.

"Страните от Западните Балкани така се окопали в своите позиции и много трудно е да бъдем оптимисти и да смятаме, че това посещение ще отключи някаква процеси на позитивно развитие", казва още тя.

След събитията в Северно Косово страните-членки на НАТО увеличиха броя на членовете на мисията КейФОР в Косово до 4500 войнициА Босна и Херцеговина ще получи близо 53 млн. евро за усилване на отбраната и сферата на сигурността. НАТО гледа на Босна и Херцеговина като единна страна и е загрижено от сепаратистката реторика и реториката на разделение, както и за външните влияния, особено от Русия, което личи в изказванията на босненския сръбски лидер Милорад Додик.

Членството на страната в ЕС е добро, но трябва да се бъдат изпълнени някои условия, като промените в Конституцията, с които Северна Македония се задължи да запише българите като държавотворен народ.

Чуйте подробности в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29