Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сливови градини завинаги

Преслава Петрова и Димитър Матеев
Снимка: личен архив

Преслава Петрова и Димитър Матеев са все още в 20-те си години, но вече отглеждат сливови дръвчета в землището на гр. Левски и преработват сами продукцията си. Те осъществяват детската мечта на Димитър да има собствена градина, към която той се стреми с всяко решение в живота си.

Наместо да учи във Военноморското училище в гр. Варна, Димитър избира агрономството в Лесотехническия университет в София, а Преслава на свой ред отдавна знае, че не би могла да работи за някой друг и иска да има собствен бизнес.

Пандемията от Ковид 19 връща и двамата в родния Левски, тогава още студенти, и полека-лека, стъпка по стъпка, те се превръщат в земеделски производители, които, както повечето земеделски производители, се питат къде и как да пласират продукцията от градината си.

Започват да произвеждат сладка, а сливовите сосове за червени меса се появяват след разбирането, че им е необходим интересен и иновативен продукт, който да намери мястото си на пазара.

Така се и случва, сливовият им сос печели награди, включително на тазгодишното пловдивско изложение "Агра", "Винария" и "Фуудтех", а днес, освен че работят и друго, те посвещават всичките си усилия и време на градината и изграждането на собствен цех за производство.

Чуйте целия разговор в звуковия файл:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Агра, Винария, Фуудтех 2025

Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..

публикувано на 25.04.25 в 09:30

Прозренията и гатанките на финландския художник Томи Нордген в България

В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..

публикувано на 25.04.25 в 09:07
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30