Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Кирил Александров в документалния спомен "Пътища, пътища…"

Какво е режисьорът? Трябва ли той да умре в актьорското творчество по Станиславски, или нито за миг не бива да се допуска пълно превъплъщаване на актьора по Брехт? Как отговаря на тези въпроси известният български режисьор Кирил Александров, работил в средата на миналия век? 

Книгата "Пътища, пътища..." от театроведа Елена Илиева е посветена на неговата 90-годишнина. Но книгата е и спомен, и документален разказ за това отминало време, за българския театър и за Кирил Александров. 

Кирил АлександровТези документални разкази за отминали времена и личности са много ценни, а режисьорът Кирил Александров оставя предвидливо един грижливо събиран архив, който Елена Илиева използва, за написването на книгата по инициатива на сина му Владлен Александров. 

Значима следа оставя Кирил Александров в театрите ни в Асеновград, Пазарджик, Габрово, Благоевград, София, а това са години, в които не е толкова проста работата на режисьорите поради съществуващите идеологеми, но Кирил Александров успява да се справи и жъне успех след успех. 

Той предпочита историческата и съвременната публицистична драматургия, автори като Иван Радоев, Станислав Стратиев, Людмил Стоянов са сред любимите му. Те изместват ранния му интерес към руската и западноевропейска класика. Неговите колеги смятат, че той има нюх към подбора на пиеси, които да се харесат на публиката. 

А каква е лириката, която пише Кирил Александров, можете да разберете от интервюто в звуковия файл. 

Снимки – изд. Валентин Траянов

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30