Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Таня Андреева

Изграждането на Национална детска болница няма да реши проблемите на педиатричната грижа

691 са личните лекари, които имат специалност педиатрия

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Какви са усилията на държавата по отношение на болничната педиатрична грижа у нас? Има сериозни дефицити на детски специалисти и те са разпръснати по различни клиники и лечебни заведения, как те могат да бъдат събрани в мултидисциплинарен екип, който да работи компетентно, бързо и когато се налага – животоспасяващо?

"Детското здравеопазване не е само една сграда. То е система, която трябва да функционира цялостно и целенасочено, за да обхване всички аспекти на детското здраве. Като започнем от добрата профилактика, минем през добрата доболнична помощ и стигнем до болничното лечение, което трябва да има своята стъпаловидност с добра развита мрежа от общински и областни болници и функциониращи, заедно с тях – университетски болници. Докато стигнем до най-високото ниво, което е детската болница."

Това казва в интервю за БНР д-р Таня Андреева, педиатър, детски ревматолог УСБАЛО "Проф. Б. Бойчев".

"Ако няма добре изградена система надолу, която включва и спешната помощ, ние няма да успеем да осигурим една пълноценна грижа, каквото българските деца заслужават", допълва тя.

Д-р Таня Андреева, педиатър, детски ревматолог УСБАЛО

По думите ѝ Румъния има доста добре развита здравна система. Спешната им помощ е впечатляваща. Тя не е изградена само с участие на лекари и медицински сестри, парамедици. Към спешната помощ са включени системата на румънското министерство на вътрешните работи, както и пожарникари. Една наистина добре функционираща система, която обхваща както медицинската грижа, така и цялостното осигуряване на едни безопасен транспорт на пациентите.

"Колкото повече тесни детски специалисти има на едно място и те работят заедно, толкова и по-комплексна е грижата", посочва д-р Андреева. 

Личните лекари, работещи с деца, са 691, т.е. те имат специалност педиатрия. Иначе личните лекари в цялата страна са 3700. 66% от тях ще се пенсионират през следващите 10 години. Това означава, че те в момента са над 55-годишна възраст. Всяка година личните лекари намаляват със 150. 

За какво си мечтае една майка с малко дете, което има нужда от специализирана педиатрична грижа, можете да чуете в разговора на стажант-репортера Теодора Церовска в звуковия файл.  

През 2019 г. бившият вече кмет на София обеща да има детска поликлиника и започна един ремонт, който още не е довършен и на едно място да има възможност за консултиране по Здравна каса на деца с всички налични детски специалности, както е редно да има в една комплексна детска поликлиника.

Детското здраве би трябвало да бъде приоритет на всяка една държава и на всяко едно управление. 

"Всеки нов министър идва със своите виждания, със своите идеи и своите уж реформи. Но няма време да ги завърши докрай, особено в частта детско здравеопазване. Дори и стратегията за детско здравеопазване, която излезе съвсем наскоро, не очертава истинските проблеми и не дава истински решения", казва в заключение д-р Андреева.

 Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08