Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станислав Почекански за бюджета за култура: Не искаме чудо, а да бъдем чути!

| обновено на 06.12.23 в 12:02
Илюстративна снимка
Снимка: БТА

Синдикатите в сектора на културата в България изразиха своето недоволство по отношение на ниските бюджети за културната сфера, обединявайки се в национален протест под лозунга "Народ без култура е народ без бъдеще!".

Председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци към КНСБ, Станислав Почекански, обясни исканията на синдикатите в три основни точки. Първата точка засяга законодателни промени, които да гарантират, че културните институции в областта на сценичните изкуства могат да получават справедливи доходи и възнаграждения за своя труд. Това включва правото на институциите да получават част от приходите от продадени билети.

Втората точка се отнася до увеличение на бюджета за културата. Според синдикатитев момента България отделя едва 0,4% - 0,5% от своя БВП за културната сфера, което считат за "обидно нисък процент”.

Третата точка се отнася до общинските културни институции и тяхното финансиране. Множество от тези институции са оставени на ограничените възможности на общините, а държавата не изпълнява своята роля в тяхното финансиране и развитие.

Станислав Почекански

По неговите думи синдикатите са разочаровани от предложения бюджет за култура, който не отразява техните искания, въпреки предходните срещи и предложения, направени в Министерството на културата. Те се надяват, че този път протестиращите ще бъдат чути от правителството и това ще доведе до промени в културната политика на страната.

"Не смятам, че е необходимо чудо, а просто да бъдем чути. Назад в годините многократно сме правили срещи и работни групи и различни формати, в които сме доказвали, включително и писмено, с внесени предложения, нашите искания, а те са прости и са свързани с трите големи групи", посочва той.

"Нишката се къса на много места и не искат да ни чуят, въпреки нееднократните срещи и предложения в Министерството на културата, затова започваме от там шествието. Бяхме останали с впечатлението, че нашите искания ще влязат в проекта за Държавен бюджет на Република България, но когато го видяхме, имах усещането, че са забравили за срещата с нас, която се състоя по-рано. От Министерството на културата е бил предложен по-адекватен бюджет, който е бил отхвърлен от Министерство на финансите, но и в него нашите искания, основно тази, свързани с общинските културни институции, ги няма", посочва той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35