Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станислав Почекански за бюджета за култура: Не искаме чудо, а да бъдем чути!

| обновено на 06.12.23 в 12:02
Илюстративна снимка
Снимка: БТА

Синдикатите в сектора на културата в България изразиха своето недоволство по отношение на ниските бюджети за културната сфера, обединявайки се в национален протест под лозунга "Народ без култура е народ без бъдеще!".

Председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци към КНСБ, Станислав Почекански, обясни исканията на синдикатите в три основни точки. Първата точка засяга законодателни промени, които да гарантират, че културните институции в областта на сценичните изкуства могат да получават справедливи доходи и възнаграждения за своя труд. Това включва правото на институциите да получават част от приходите от продадени билети.

Втората точка се отнася до увеличение на бюджета за културата. Според синдикатитев момента България отделя едва 0,4% - 0,5% от своя БВП за културната сфера, което считат за "обидно нисък процент”.

Третата точка се отнася до общинските културни институции и тяхното финансиране. Множество от тези институции са оставени на ограничените възможности на общините, а държавата не изпълнява своята роля в тяхното финансиране и развитие.

Станислав Почекански

По неговите думи синдикатите са разочаровани от предложения бюджет за култура, който не отразява техните искания, въпреки предходните срещи и предложения, направени в Министерството на културата. Те се надяват, че този път протестиращите ще бъдат чути от правителството и това ще доведе до промени в културната политика на страната.

"Не смятам, че е необходимо чудо, а просто да бъдем чути. Назад в годините многократно сме правили срещи и работни групи и различни формати, в които сме доказвали, включително и писмено, с внесени предложения, нашите искания, а те са прости и са свързани с трите големи групи", посочва той.

"Нишката се къса на много места и не искат да ни чуят, въпреки нееднократните срещи и предложения в Министерството на културата, затова започваме от там шествието. Бяхме останали с впечатлението, че нашите искания ще влязат в проекта за Държавен бюджет на Република България, но когато го видяхме, имах усещането, че са забравили за срещата с нас, която се състоя по-рано. От Министерството на културата е бил предложен по-адекватен бюджет, който е бил отхвърлен от Министерство на финансите, но и в него нашите искания, основно тази, свързани с общинските културни институции, ги няма", посочва той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15