Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Петър Диков: Светлина в тунела има и тя не е от насрещния влак

Как трябва да изглеждат модерните училищни сгради?

| Интервю
Петър Диков
Снимка: БГНЕС

Какви са сградите, в които учениците се обучават? Онези така важни домове на знанието, които са част от учебния процес и развитието на много поколения българи. Преди дни се проведе конференция, организирана от Съюза на архитектите в България "Образованието – придвижване от мрак към светлина. Училището – пространство за знания".

"Сградата е място, където хората отиват, за да получат знания. Децата да учат и сградата трябва да бъде такава, че да предразполага към получаване на тези знания и умения."

Това казва в интервю за БНР архитект Петър Диков, председател на Съюза на архитектите в България.

По думите му училището не е място, където учениците трябва да наизустяват някакъв тип знания, а "то трябва да бъде място, където те да отиват и да прекарват едно интересно за тях време, да ги предразполага за получаване на знания и умения. Да ги учи как да взаимодействат един с друг и това изисква нов тип среда.

Класическата наша казармена система на училищата е на един коридор със стаи, наредени по него. И една стая, която прилича на черно-бял филм, черна дъска и бяла стая вече не е временното място, където децата трябва да учат. Трябва да има цвят, да има свободни пространства, за да може децата да се чувстват уютно и да желаят да бъдат в училище", допълва архитектът.

В  България има около1400 изоставени училища. Тъжна е картината, когато видиш една училищна сграда, в която няма деца, и тя се руши.

Според Петър Диков има светлина в тунела вече и то не от насрещния влак. Има доста примери за реновиране на изоставени училища. Пример за такова училище е това в село Осоица, което е спряло да функционира преди 20 години, сега е възстановено отново.

"Най-куриозното е, че това училище учи пак деца и започва да възстановява жители на селото. Има хора, които отиват да живеят в селото, защото децата им учат в по-добра и по-чиста среда", посочва той.

Преди 100 години това малко планинско село е поканило италиански архитект и италиански майстори каменоделци да изградят училищната сграда. Местните хора помагат като доброволци. Училището е построено за 4 години и е готово през 1930 г. В една от двете кули е вграден часовников механизъм, а в другата – камбана, която е възстановена.

"Държавата трябва да създаде един публичен регистър със сградите и дворовете на изоставените училища, за да може да подпомогне частния бизнес, който има интерес към възстановяване на тези сгради", пояснява архитектът. 

В София има 26 училища, които са архитектурни паметници, и те заслужават специално отношение. 

"От професионалната организация са депозирали писма в Министерство на образованието и в Министерство на регионалното развитие за училищните сгради да се забрани да бъдат възлагани на инженеринг. Тъй като това е не само непрозрачно харчене на публичен ресурс, но и е резултатът е некачествен и не отговаря на изискванията.

Новопостроени училища има в 6-те големи града на страната, но те са много малко. Има доста реконструирани. Вече има примери, в които личат новите тенденции и представят новия подход в училищните сгради. Това са отворени пространства. Това са цветни пространства и пространства, които дават възможност за по-свободен учебен процес, които дават възможност на децата да се чувстват уютно и да искат да отидат на училище", казва в заключение Петър Диков.

Чуйте подробности в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15