Шарков допълва, че едно от разковничета, което се обсъждаше и по време и на двете комисии – комисия по здравеопазване и комисия по бюджет и финанси, но и това, което се въртеше в публичната сфера, касае провеждането на обществените поръчки, т.нар. "търгове за лекарства", което за момента е прерогатив на Министерство на здравеопазването. Съответно имаше желание от някои народни представители, но и желание от различни неправителствени организации извън институционалната среда те да бъдат преместени в НЗОК. Нещо, за което е имало препоръка още през 2011 г. в един от докладите на Световната банка. Нещо, което трябва да бъде много добре преценено и съобразено според настоящата правна рамка.
Здравноосигурителната вноска в размер на 8% остава непроменена, защото е политически неизгодно да се повишава в настоящия момент. Винаги има икономически аргументи, както и симптоми на рецесия, които се изразяват вече ясно в Германия и част от другите държави от Западна Европа. Дали това ще достигне България и дали инфлацията ще остане на същото ниво? Ето защо няма яснота дали през следващата година няма да се повиши броят на неосигурените.
Здравният модел у нас, най-вече на болничната помощ, е свързан с все по-големи средства, без хората да стават по-доволни. Това показва проучване за Здравен барометър, чието последно издание е посветено на финансирането на здравеопазването.
По думите му друг е въпросът, когато става въпрос профилактика, превенция и всички останали елементи в системата на здравното осигуряване. От друга страна, дали гражданите посещават редовно при нужда личните си лекари, лекари специалисти и дали провеждат профилактични прегледи или правят изследвания, дали се извършва скрининг? Тъй че, това е елемент с двойна верификация.
Ето защо в бюджета на НЗОК едно от големите увеличения е за първична извънболнична помощ и специализирана извънболнична помощ. От една страна, възнагражденията на личните лекари са увеличени, за да имат те стимул, за да препоръчват регулярни прегледи на своите пациенти. От друга страна, допълнително ще бъдат и са заложени различни скринингови програми, които могат да бъдат финансирани както от страна на МЗ, така и от страна на НЗОК, за които ще има и информационна кампания в рамките на следващата година."
Националната здравна стратегия все още не е приета, коментира експертът. "В момента единственото, което се движи, е бюджетът, който така или иначе трябва да бъде приет. Продължава да липсва ясна посока как трябва да се развива здравеопазването и тепърва трябва да бъде разгледана и приета от парламента."
Казусът "Пирогов"
"Когато се говори за успешност на лечебни заведения, до голяма степен държавните такива е трудно да бъдат успешни, тъй като поддържат клиники, които не са рентабилни. Ето защо търсенето на позитивен резултат в много от случаите по-скоро е трудно. Така че в тази посока винаги трябва да се от няколко страни. "Пирогов" винаги е бил разменна монета. Въпросът тук е, че към края на годината има нужда от успокояване на нравите и поглеждане обективно на отговора на проверяващите, и да има яснота за това в каква посока трябва да се действа от тук нататък", коментира икономистът.
За разлика от предишни години, бюджетът на НЗОК в момента е сравнително стабилен, вероятно няма да се нуждае от актуализация до края на годината, но ще има нужда от отваряне на резерва за покриване на нужди на болничната помощ, смята Шарков.
Целия разговор можее да чуете в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg