Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато животът трябва да победи и защо даряването на органи е най-ценният човешки дар

| Коментар
Министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков връчи награди „Посланици на донорството“ на Александър Николов, Димитър Панайотов и Самуил Петков
Снимка: МЗ

Министърът на здравеопазването проф. д-р Христо Хинков връчи награди "Посланици на донорството" на Александър Николов, Димитър Панайотов и Самуил Петков.

Младите мъже са създатели на проекта "Последният дар на човека", посветен на донорството и трансплантациите. В края на септември те успяват да осъществят една своя цел и да превърнат България в първата страна в света с улица, кръстена на донор. Тя се намира във варненския квартал "Аспарухово", а на табелата е изписано името на Георги Николов. Георги е брат на Александър. На 20-и септември 2015 г. той остава завинаги на 21 години, но дава шанс за живот на други четирима души.

Улица във Варна носи името  на донор. Тя се намира във варненския квартал „Аспарухово“.

Пред здравния министър Александър, Димитър и Самуил разказаха за своите планове как да развият проекта си, за да може повече хора у нас да научат за донорството и трансплантациите.

Александър, Димитър и Самуил получиха почетни плакети и грамоти, като част от инициативата "Седмица на добрите новини" в Министерство на здравеопазването. 

Чуйте повече в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45