В последните дни преди Коледа децата из цяла България с нетърпение пишат и изпращат своите писма до Дядо Коледа чрез "Български пощи". Това дългогодишно традиционно събитие в страната създава магията на Коледните празници и ни напомня за важността на детските мечти и желания.
В интервю за "Нашият ден" Милена Тошева от "Български пощи" споделя, че всяка година забелязват увеличение на броя на написаните писма. Няма строги критерии за структура или съдържание на писмата, оставяйки децата да изразят своите желания и мечти по свой собствен начин. Този процес на самостоятелно творчество и изразяване е ценен опит за малките писатели и им помага да се научат как да пишат и адресират писма правилно.
Основната цел на този инициатива е да насърчи децата да изразят своите чувства, преживявания, страхове и надежди пред Дядо Коледа. В писмата си те споделят своите желания, но също така и своята вяра и убеждение, че са били добри и послушни през годината. Милена Тошева разкрива интересни примери от писмата, като две братчета, които пожелават сума от 205 лева – не за себе си, а за дарение, както и дете, което моли за дрехи и храна за нуждаещите се.
Писмата съдържат различни желания, които често зависят от семейния контекст и влиянието на рекламни кампании. Най-малките деца от детските градини често участват със своите учители, които организират и структурират писмата на малките автори. Всяка година тези писма се превеждат и архивират от Държавната агенция "Архиви", където се пазят и запазват този вълнуващ момент на детската фантазия.
Така “Български пощи” и Дядо Коледа създават специална атмосфера на вяра и очакване, която ни напомня, че детските мечти са ценни и трябва да бъдат подкрепяни и насърчавани, защото те са сърцето на Коледното вълшебство.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg