С журналистката Виолета Стоянова неотдавна споделихме един и същи круиз по норвежките фиорди, но, спомняйки си скандинавските приключения, се оказа, че са ни направили впечатления съвсем различни подробности. Е, разбира се, имаше и детайли, по които бяхме съгласни. Още повече, че и двете сме чели National Geographic, чиито експерти през 2006 година определиха най-важните обекти на световното наследство. Норвежките фиорди бяха обявени за победител между някои от най-красивите места в света – Галапагоските острови, Египетските пирамиди, Гранд Каньон, Ангкор Ват и Мачу Пикчу.
Виолета стигна до извода, че в Норвегия си помагат, защото при трудните климатични условия не биха могли да оцелеят, но същевременно ценят личното си пространство. С нея с радост си припомнихме акостирането в селището Алезунд, един от малкото градове в света със съхранен почти изцяло архитектурен стил ар нуво. Просто през 1904 пожар унищожава цялото селище, за радост само с една жертва, но 10 хиляди остават без покрив. Цяла Европа събира помощи за възстановяването му, но най-щедрият дарител е германският кайзер Вилхелм Втори, който обичал да отдъхва там. Отвсякъде се стичат архитекти и строители. През 1907 година се появява днешният Алезунд с живописните си улички и мекият, заради течението Гълфстрийм, климат.
Спокойствие, умереност, минимализъм, взаимопомощ и опазване на природата чиста. Това с няколко думи са впечатленията на журналистката Виолета Стоянова от Норвегия. Ненапразно два от норвежките фиорди са обявени за част от световното наследство на ЮНЕСКО. Според дефиницията това се прави за места с "изключителна универсална стойност за човечеството". А нас двете ни шокира факта, че… цените в Норвегия не ни шокираха. Ами по-скоро се доближаваха до българските.
Снимки: Магдалена Гигова
"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите. Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..
Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..
Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..
Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите. "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg